Walt Disney – rzecz o ołowianych cukierkach.

170px-Disney1968

Witam Państwa!

Opisywanie cudzych biografii i historii życiowych jest czasami wyzwaniem. Czytelnicy chcą czytać cukierkowo sentymentalne opowieści, w kolorowych scenografiach, z obowiązkowych happy endem. Mamy zatem piękną historie wizjonera Steva Jobsa, walczącego z rakiem Lance’a Armstronga, przewrażliwionego Michaela Jacksona czy niepełnosprawnego Oscara Pistoriusa. Do panteonu sław dochodzi postać Walta Disneya, który dał dziecięcej fantazji pakiet dobrych prezentów, począwszy od postaci Myszki Miki, Kaczora Donalda, studio filmowe, a skończywszy na Disneylandzie. Ach, na słowo “Disney” wiele dziecięcych twarzy z epoki komunizmu, smutnych czarno-białych twarzy, nagle nabierało kolorów. Tak to działało!

Mity dotyczące błyskotliwych karier bez rysy na osobowości zaczynają powoli odchodzić do lamusa. Ulegamy tym fantastycznym opowieściom niczym małe dzieci, które nie znają reguł panujących w świecie dorosłych. Jesteśmy w stanie na wiele faktów przymknąć oko, sukces to sukces, nie liczą się ofiary w postaci oszukanych współpracowników, zdradzonych żon, pozostawionych na pastwę losu rodziców, czy też różnego rodzaju przekrętów finansowych. “Zwycięzców się nie sądzi” – Walt Disney swoją życiową walkę wygrał, zyskując nieśmiertelną sławę i pieniądze. Poniżej jego kosmogram.

 

HOROSKOP WALTA DISNEYA (kliknij, by powiększyć obrazek)

DisneyW

 

Piękny horoskop na pierwszy rzut oka, czyż nie? Księżyc w znaku Wagi i Neptun w małej odległości do Medium Coeli daje niezwykłą łatwość, by na szybko uznać, że jest to kosmogram człowieka szarmanckiego (Ks/Waga), pełnego zrozumienia i empatii dla innych (+Neptun), bardzo twórczego (Wenus na V w.) i komunikatywnego (mocny trzeci dom). Punktów do atrakcyjności dodają harmonijne aspekty pomiędzy ASC, jego władcą Merkurym, Wenus i DSC – są to sektyle i trygony. Nic, tylko umówić się na ciasteczko i kawkę z Waltem Disneyem, aby porozmawiać o tym, dlaczego astrologia jest taka fajna i dlaczego warto ją studiować, żeby zabawiać znudzonych gości.

Niestety, to nie jest ta opowieść i muszę ten nastrój błogostanu przerwać. Zaczynamy następny akapit.

*

Astrodatabank, na którego powołałem się przy podawaniu danych urodzeniowowych, w charakterystyce Walta Disneya nadmienia, że “świat pielęgnuje mit o nim, jako dobrotliwym, szczęśliwym gawędziarzu. Prawda jest jednak taka, że Disney był wysokim, ponurym mężczyzną, który był chłostany przez osobistego demona”. Małgorzata Brączyk w artykule zamieszczonym w Focus Historia (8 czerwca 2009) idzie jeszcze dalej. Dowiadujemy się tam, że ojciec Walta był niezwykle surowy, zapędzając swoje młodociane dzieci do ciężkiej pracy. Tą cechę przejął po nim Walt, traktując swoich podwładnych także w sposób bezceremonialny. Walt Disney to także niechlubne karty historii pod tytułem: współpraca z obsesyjnym dyrektorem FBI Hooverem, polowanie na “czarownice” (komunistów) w światku Hollywood oraz zarzuty dotyczące antysemityzmu i sympatyzowania z faszyzmem. Te oskarżenia prawdopodobnie nie są bezpodstawne, a przejmującym faktem jest relacja z Reni Riefenstahl, apologetką nowego lepszego świata, w reżyserii Adolfa Hitlera. Artykuł Wojciecha Orlińskiego (GW, 19(8051), s.24) jest już niestety formalnością. We wstępie zostało napisane, iż “twórca Myszki Miki uważał, że amerykański sen od pucybuta do milionera jest wprawdzie osiągalny, ale trzeba umieć wbić konkurencji nóż w plecy”. Świat wewnętrzny czarodzieja ekranu Walta Disneya wygląda więc dwuznacznie i dramatycznie. Ale tak właśnie wygląda często życie – sprzedawcy optymistycznych i cukierkowych wizji z innych rzeczywistości (filmowej, ezoterycznej, dziennikarskiej) stoją w zabawnym rozkroku, rozdając uśmiechy na lewo i prawo.

*

Zostawmy życie biednego (i bogatego) Disneya. Przypatrzymy się temu kosmogramowi. Najmocniejszy status mają planety w domach kardynalnych, tj: Neptun w X d., Księżyc w I d., Mars, Jowisz i Saturn w IV d. Sporo. Rozbijmy te puzzle.

a) Neptun odgrywa jakąś rolę w stosunkach z innymi ludźmi i wzmacnia dobre aspekty Merkurego i Wenus, bowiem tworzy kwadraturę z osią ASC/DSC i jest w pobliżu MC. Ach, jaki ten Walt jest czarujący – zapewne takie musiał on sprawiać od czasu do czasu wrażenie. Księżycowa Waga dodawała tego uroku. Dodajmy też, że Neptun jest postrzegany jako planeta – patron dziesiątej muzy: filmu.

b) Księżyc w domu pierwszym na pewno w mocnym stopniu jest uzupełnieniem tego Neptuna. Sprzyja twórczości, może infantylizować, wprowadzać w zmienność nastrojów. W artykule Focusa dowiadujemy się, że chadzał on ze Spencerem Tracy (Księżyc/Neptun) do psychoanalityka i miewał ataki depresji. Oczywiście nie każdy Księżyc w domu pierwszym jest biletem wstępu do psychoanalityka, ale czytajcie Państwo Nietzschego i Freuda – niektórym neurotykom taka lektura może się przydać.

Zwróćmy uwagę na aspektowania Księżyca i jego rolę w kosmogramie. Prawdą jest, że Księżyc w znaku Wagi w szczególności obdarza sympatią Wenus, z czego łatwo o dyskurs, że Wenus w domu piątym wyjątkowo sprzyjała twórczości i kreatywności (nastroje Księżycowe -> znak Wagi -> Wenus w domu piątym -> rozrywka, twórczość). Ale Waga to również znak wywyższenia Saturna. Księżyc jest więc w pewnym sensie związany z Saturnem – i nie tylko nim! W istocie znajduje się on w twardych aspektach do malefików: Marsa (kwadratura separacyjna, 1 orba) i Saturna (kwadratura aplikacyjna, ponad 5 orb). Nie jest to więc piękne, a nawet “przeciętnego sortu” dzieciństwo, zważywszy na dwa malefiki i jednego unieszczęśliwionego benefika (Jowisz w upadku) w domu czwartym.

c) W przypadku Marsa i Saturna w domu czwartym, możemy spojrzeć na tą pozycję dwojako – tak jak można było odczytać pozycję Księżyca. Położenie Marsa i Saturna jest zarówno korzystne jak i niekorzystne. Pracoholizm, surowość i rodzinna tradycja przekazana od ojca uczyniła dość sporą destrukcję w psychice Walta, depresja, ubogie życie emocjonalne, surowość w relacjach i małżeństwo z rozsądku to tylko część powierzchownych opisów, które w biografiach sławnych osób zdarzają się wcale często. Mars i Saturn znajdują się jednakże w znaku swojego władania (Saturn) i wywyższenia (Mars) – w Koziorożcu. To wystarczające warunki do tego, żeby poświęcić się jednemu celowi, odnieść sukces, kosztem zdrowia i życia rodzinnego. Disney przebył daleką drogę, od ubogiego życia rodzinnego, ledwo wiążąc koniec z końcem (dwa malefiki i zniszczony Jowisz w paśmie Koziorożca) – jak to się mówi, od pucybuta do milionera. Właśnie tak.

d) Jowisz w Koziorożcu, w domu czwartym. Przyjęło się, że planeta jest uznawana za słabą, jeżeli jest ona w “złym znaku”. Oczywiście jest to podejście stosunkowo zawężające punkt widzenia. Oczywiście, teoretycznie lepiej mieć Jowisza w Raku, niż Jowisza w Koziorożcu. O kondycji planety decyduje jednak wiele aspektów, w tym przypadku wiele do powiedzenia ma dyspozytor planety. Tutaj dyspozytorem Jowisza jest silny Saturn, który jest zarazem w swoimi domicylu jak i termie. Już pierwszy rzut oka nakazuje zastanowić się, czy sprawy VII domu (Ryby) i IV domu (Strzelec) nie pójdą w kierunku myślenia o pozycji Saturna. Większość biografii wskazuje, że tak się stało. Kult surowego ojca + ubóstwo w dzieciństwie + idealizowanie obrazu matki (Księżyc i Neptun – d. I/d.X) wypełniły swoje zadania.

 

Oczywiście mogę spotkać się z wątpliwością, że taki sposób interpretowania faktów jest nadmiernym rozdzielaniem włosa na czworo. To prawda. Większość horoskopów nie jest taka “prosta w obsłudze” jak u Walta Disneya. Saturn i Mars w domu czwartym nie są gwarancją ciężkiej pracy i złotych owoców. Podobnie jak Neptun w domu dziesiątym czy Księżyc w domu pierwszym nie będą równoznaczne z pocałunkiem Apolla, tudzież Dionizosa.

 

*

W ramach ciekawego zakończenia zwróćmy uwagę na kosmogram córki Walta Disneya, Diane Disney. Można powiedzieć, że niedaleko padło jabłko od jabłoni, a Diane odziedziczyła smykałkę po ojcu.

 

HOROSKOP DIANE DISNEY, godzina nieznana (kliknij, by powiększyć obrazek)

 

Diane Disney

 

Diane Disney miała spory wkład w powstanie Disneylandu i przejęcie dziedzictwa po ojcu. Dziwnym trafem Wenus znalazła się w koniunkcji z Saturnem, Księżyc znajduje się w znaku Koziorożca, formułując prawdopodobnie Wielki Krzyż, razem z Marsem (możliwa koniunkcja), Plutonem, Jowiszem i Uranem. Prawdopodobne wzmocnienie pozycji Neptuna, lub Księżyca poprzez akcydentalne umieszczenie w domach kardynalnych jest możliwe, zważywszy, że dziedziczka Walta zajęła się również winiarnią.

– — –

Napisano: w dniu 25/01/2014.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

Zdjęcie Walta Disneya pochodzi z Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Walt_Disney

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy