PROGNOZA ASTROLOGICZNA NA ROK 2022

 

-> 2021: WODNIK Z KRAINY LODU ŚPI


Rok 2021 razem z rokiem 2020 stanowią saturniczną dylogię. Rok 2020 był szczytowym okresem “rządów” Saturna, w szczególności w drugiej połowie i marcu, gdzie aż cztery planety, kolejno Mars, Jowisz, Saturn i Pluton znajdowały się w Koziorożcu. Saturniczną epokę zwiastował zresztą przełom roku, w ostatnich dniach grudnia 2019 r. w Koziorożcu i Wodniku można było odnaleźć: Słońce, Księżyc, Merkurego, Wenus, Jowisza, Saturna i Plutona, chętni mogą dopisać również Ceres. Niecały rok później, w grudniu 2020 r. nastąpiło symboliczne i “kultowe” wejście Saturna i Jowisza do znaku Wodnika. Marketingowo brzmiało to prawie jak zejście Mojżesza z góry Synaj, sporo celebrytów i ezoterycznych niemowląt nagle ujrzało (który to raz?!) horyzonty Nowych Pięknych Czasów.

Rok 2021 był przedstawiany po tym wydarzeniu naiwnie, jako początek nowej epoki, ery wolności, sprawiedliwości i kwantowego skoku świadomości ludzkiego gatunku. Dobrze się można było wylansować na tekstach o masowym przebudzeniu ludzkości i wielkich zmianach, dużo osób robiło na tym ezoteryczną karierę. Szybki prysznic ostudził serca duchowych performerów, gdy okazało się, że trend pandemii spowodował liczne restrykcje, pojawiły się specjalne medyczne paszporty, a i szczepionki rozpoczęły swoją ekspansję. Dobrze się miały narzędzia infiltracji, inwigilacji, Pegasusy, swoje polityki informacyjne prowadziły również serwisy społecznościowe. Wodnik, jako znak stały, w swoim uporze i konwekwencji nie przyłożył ręki do większej wolności lub większej swobody. Przynajmniej od momentu jednoczesnego pobytu w nim Jowisza i Saturna (koniec tego zjawiska ma miejsce 29 grudnia, jeszcze roku bieżącego), nic politycznie przełomowego się nie wydarzyło.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/apr/26/trump-to-erdogan-men-who-behave-badly-make-worst-leaders-pandemic-covid-19

Mało sympatyczne siły “z poprzedniej epoki” trwają. Pomimo kłopotów w 2021 r. Putin, Erdogan, Orban, Kaczyński, czy Bolsonaro nie zostali usunięci z panteonu władzy. Gorzej się sprawa miała z obozem tych pozornie “lepszych” polityków. Paradoksalnie spuścizna i wysokie poparcie dla CDU po Angeli Merkel została dość szybko roztrwonione. Niekoniecznie wysoko oceniani byli też Macron i Biden, szczególnie notowania tego drugiego pikują w dół. Zdecydowanie nie był to scenariusz roku 1989 i nie było żadnych aksamitnych rewolucji, pomimo wyjątkowego promowania idei Wodnika. Rok 2021 pod względem wzrostu wolności i świadomości się nie wyróżnił, zamiast niego pojawił się inny wątek. To, co nas podnieca, to się nazywa kasa.

-> 2022 – GOSPODARKA, GŁUPCZE! (CLINTON)


Tematem, który jest obecnie najważniejszy, a wciąż jest ignorowany i niedoceniany, jest ekonomia. Ten kluczowy aspekt ludzkiego funkcjonowania tradycyjnie jest mało eksponowany w przepowiedniach. Wróżbici nie opowiadają o podwyżkach gazu, droższych pierogach i akcyzie na alkohol, chyba że zostaną do tego przymuszeni sytuacją. Może i dlatego, że częściej niż rzadziej mają bogatszych klientów, zatem szkoda tracić czas na opowieści o wiązaniu końca z końcem? Podobnie było z prognozami na rok 2020 – zajmowano się jak zwykle różnymi głupotami, wojnami, klęskami politycznymi czy życiem celebrytów, zapominając o “prozie życia”, zdrowiu, pracy i rachunkach. Stellum w Koziorożcu w roku 2020 przywróciło nagle kontakt z ziemią, przewracając ego wielu lekkoduchów “na glebę”. Od tamtego momentu łaskawie zauważa się deficyty w służbie zdrowia, w psychiatrii, w “zwykłych” zawodach ludzi – mrówek, którzy pomagają żyć i funkcjonować w dobrych i wygodnych warunkach. Polskiej rzeczywistości w głębszym odczuwaniu żywiołu duszącej spontaniczność ziemi przysłużył się dodatkowo tranzyt Saturna przez Księżyc i Wenus horoskopu III RP. To przejście Saturna działało silnie i wyraziło się w projekcie tzw. “Polskiego Ładu”. Zapowiadałem takie gospodarcze “nowości” na podstawie poprzednich tranzytów Saturna przez Księżyc/Wenus w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, który charakteryzował się ważnymi projektami z dziedziny gospodarki. “Polski Ład” dla wielu w jakimś sensie zaskoczeniem był, dla analityków horoskopu III RP żadną niespodzianką nie jest. Tymczasowo został przesłonięty politycznymi sensacjami i tematami typu lex TVN, lecz motyw inflacji i ekonomicznego kryzysu będzie jeszcze bardziej ze zwiększoną siłą wracał. Ryby uwielbiają takie historie.

Zdecydowanie ekonomia rządziła rokiem 2020 (usługi i zagrożenie płynności w pracy), rządziła rokiem 2021 (próby reform i deprecjacja złotówki). Finisz i efekty tego krótkiego etapu ujrzymy w roku 2022. A tak dla przypomnienia to, co napisałem o roku 2021 w Polsce [https://astrologia-horoskop.pl/prognoza-astrologiczna-na-rok-2021/].

“Brutalne lądowanie na Ziemię rozpoczyna się od wejścia Saturna na Wenus tegoż horoskopu. Może już wtedy dostaną się w nasze ręce jakieś raporty, dane ekonomiczne lub coś zacznie spadać lub tracić wartość. Możliwe, że pojawią się jakieś regulacje, zmiany w systemie podatkowym, dyskusje dotyczące praw pracowniczych? Być może dewaluacja będzie dotyczyła kondycji polskiego budżetu, czy w dół poleci złotówka, a może i ceny mieszkań? Tak czy owak, miejsce mieć może czas surowego rozliczania się”.


Czy załamanie ekonomiczne i zmartwienia materialne było widać? W jakimś sensie tak, w jakimś sensie nie. Tak, ponieważ “zielona ekonomia”, której wizje naświetlałem kilka lat temu na Tarace, weszła w fazę wstępną, co generuje znacznie wyższe koszty. Te zaś są motorem, który powoduje częste podwyżki transportu, materiałów, a co za tym idzie, produktów, żywności i często pracowników. Uran w Byku jako nowoczesne spojrzenie na planetę Ziemię uruchomił ten proces, natomiast stellum w Koziorożcu, sygnifikowane przez młodą ikonę, podwójnego Koziorożca, Gretę Thunberg, wzmocniło surową ocenę kondycji i stanu planety. Czasy bezkarnej eksploatacji i lekkiej globalizacji skończyły się, Byk po tranzycie Urana zmienia się w niedźwiedzia. Braki w dostawie chipów i metali ziem rzadkich powodują długotrwałe problemy w montażu samochodów i elektroniki. A ludzkość? No cóż, obudzi się tradycyjnie za późno, szkoda, że w ten tryb negacji zagrożeń wpisuje się większość komentatorów życia politycznego. Oni zaś – aż ciężko o tym pisać – zajmują się głupotami i często ulegają stronniczości, faworyzując swoich politycznych pupili.

Co ciekawe, stosunki ekonomiczne są doskonale opisane przez parę Uran w Byku – Saturn w Wodniku. Jak zauważył Piotr Gibaszewski w swoich uwagach, nastąpiło paradoksalne pomieszanie par. Współcześnie o “wolność” częściej walczą obozy polityczne kojarzone z politycznymi reżimami, a ze “zniewoleniem” kojarzy się bardziej umiarkowany establishment. Sprawy dotyczą stosunku do pandemii, szczepień, itd. Od siebie dodam obserwację, iż kwadratura Uran w Byku – Saturn w Wodniku to także wojna między ekologami (osobami zmieniającymi świadomość planetarną) a konserwatywnym status quo, które wyżej niż na kondycję ekologiczną planety stawia na tzw. “wolność” i “nie zaglądanie do talerza“.

Tym bardziej, że “złą rzeczywistość” może reprezentować wróg nr 1 ludzkości, kolejna czarna postać od czasów Ala Gore. Denialiści wobec pandemii i zmian klimatycznych chadzają podobnymi dróżkami, to ten sam paradygmat hermeneutyki podejrzliwości.


-> PANDEMIA I PRZEGLĄD KRYZYSÓW


Dodatkowym czynnikiem wyzwolenia kryzysów ekonomicznych jest oczywistość istnienia pandemii, którą jedni będą traktować jako “plan” prowadzący do dystopijnej przyszłości, inni zaś będą odczytywać szansę na poprawę funkcjonowania państw, struktur bezpieczeństwa, służby zdrowia, logistyki, itd. Bez względu na to, jak ktoś pandemię postrzega, rzeczą naturalną są fluktuacje i różne nieprzewidywalne reakcje dotyczące pieniędzy, surowców czy pracowników. W tym momencie szczególne używanie mogą mieć katastrofiści, ponieważ niczym niezwykłym nie jest opowiadanie, że czeka nas kryzys. Nie, on nie czeka, on już jest.

Kryzys w roku 1929 wywołany został fatalnym położeniem Jowisza, z tytułu zbliżającego się opuszczenia znaku Strzelca przez Saturna (podsumowanie), Jowisza w Bliźniętach (rozproszenie) i Neptuna w Pannie (błędy analityczne). Pierwszy fakt spowodował sceptycyzm i deficyt “wiary” w rozwój aktywów, co pomogło do jeszcze większej eskalacji kryzysu w roku 2008 (Jowisz w Koziorożcu) i przyniosło pesymizm i silne działania w roku 2020 (stellum z Jowiszem w Koziorożcu). Wyjście Jowisza do Ryb w roku 2022 pozornie powinno dać korzyść, ale obawiam się, że bardziej zadziała tutaj “efekt Wiosny Ludów” (o czym piszę parę akapitów dalej), aniżeli konstruktywizm. Za jakiś czas Pluton będzie szedł w stronę egocentrycznego Wodnika, odpowiednio przygotowany pobytem Saturna w tymże znaku. Ludzkość będzie stawała się coraz bardziej odważna w swoim manifestowaniu “osobnych wizji świata”, co nie będzie pozwalało na wspólne działania, ułatwiające pokonanie trudności. Mówiąc innymi słowy – motorem postępu jest porozumienie (solidarność), albo niestety wyzysk (ciemna strona ery industrialnej). Tutaj nie będzie ani jednego, ani drugiego. Pojawią się demonstracje czy protesty wywołujące chaos, ale równocześnie nic konkretnego nie będą oferowały. Bo też jaki sensowny skrypt zachowań może się pojawić, gdy emocje buzują, a jednocześnie towarzyszy temu indywidualna postawa? Jaki model zapotrzebowania społecznego jest bardziej prawdopodobny, Danton, Szela, czy też Gandhi lub Gorbaczow?

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/04/17/krew-rodakow-na-rekach-co-sprawilo-ze-jakub-szela-zostal-masowym-morderca/


Obywatele III RP na tle innych państw mogą szybciej wejść w ten kryzys, biorąc pod uwagę saturniczną genezę rządu PiS (w szczególności wyborów w roku 2015) i tranzyt Saturna przez czułe punkty horoskopu. Dopóki Uran stoi w kwadraturze do Saturna, uporządkowanie rzeczywistości ekonomicznej jest trudne, kwadratury w latach 1930 – 1931 nie ułatwiały wyjścia z Wielkiego Kryzysu, zaś kryzys z roku 2007 przeciągnął się do roku 2009, gdy miała miejsce opozycja Saturna i Urana (uściślenie we wrześniu). Tam też działy się radykalne spadki stóp procentowych i rekordowe ceny ropy. Odbicie nastąpiło po roku 2010, chociaż trupy z szafy, w postaci np. gospodarki Grecji, wypadały przez kolejne lata.


I jeszcze przy okazji, posłużę się dla zilustrowania kryzysowych tendencji cytatem z rozmowy [https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27922973,co-robi-polak-na-l4-pracuje-remonty-i-wakacje-zajmuja-dwa.html]:

 

-Według Instytutu Psychiatrii i Neurologii 8 mln Polaków choruje psychicznie, ma zaburzenia bądź jest w kryzysie. Jak wiele zwolnień lekarskich wystawiają psychiatrzy?

-W 2020 roku ta liczba wzrosła o ponad 25 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Tylko z tytułu depresji w ubiegłym roku wystawiono ponad 385 tys. zwolnień lekarskich. Z roku na rok psychiatrzy orzekają więcej czasowych niezdolności do pracy. Można mówić o trendzie”.


I takie są fakty, które obnażają opowieści duchowych marzycieli. Nie inaczej.


-> PROTESTY PŁYNĄ NICZYM WIELORYBY


Pod koniec roku (2021) pojawiają się dość liczne raporty, mówiące o tym, że gospodarka odbija się. Istnieją przesłanki nawet mówiące o pewnym przegrzaniu, lecz nie znam się na gospodarce na tyle, by tą opinię zweryfikować.

Nie potrzeba szczególnych umiejętności (lub udawania tychże umiejętności) prognostycznych, by popatrzeć, jak epidemie potrafiły wpływać na dalsze losy państw i społeczeństw. Kilka lat po epidemii Hongkong został wydzierżawiony Wielkiej Brytanii, cocolitzli ułatwiła na ziemiach azteckich podbój Hiszpanom. Obecna sytuacja wskazuje na kryzys zjawiska, które zwiemy globalizacją. Ma to oczywiście związek z uściśleniem granic, problemami z importem surowców, co powoduje zastoje produkcyjne. Oczywiście kryzys globalizacji mógł mieć częściowy związek z pojawieniem się Urana w Byku, ale jest to bardziej dopełnienie sytuacji, niż wytłumaczenie. Przyszłość raczej nie wskazuje na powrót do starych zasad.

W roku 2022 wchodzimy w dość osobliwą sytuację, kiedy Jowisz i Neptun utworzą koniunkcję w znaku Ryb. Przyszły czas spowoduje przesunięcie punktów ciężkości ze znaków Saturna (Koziorożca i Wodnika) do następnych znaków (Ryb i Barana). To powinno uruchomić nową aktywność i wprowadzić inną jakość w świecie. Przez większość roku 2022 Jowisz będzie znajdował się w znaku Ryb, co będzie jakąś alternatywą dla rządów Saturna, obecnie rezydującego w Wodniku. Przestrzeń publiczna zostanie opanowana w większym stopniu spontanicznymi zrzeszeniami lub grupami, o silnym zaangażowaniu, z silnymi aspiracjami religijnymi lub pobudzającymi ludzką wrażliwość. Taki scenariusz zakłada więc, że protesty społeczne lub liczne manifestacje będą miały znacznie większą siłę przebicia, aniżeli w latach wcześniejszych. Może to być zaczątkiem rewolucji i pozytywnych przemian lub zaproszeniem do większego chaosu. Szczerze? Stawiam na chaos i trybunów ludowych głupszych, niż panujące w większości władze. Albo inaczej – groźniejszych niż w latach poprzednich, ponieważ trend będzie wzmacniał postawy polityczne oscylujące wokół mesjanizmu, rewolucjonizmu lub nie liczenia się z życiem (romantyzm promuje bohaterów, którzy są gotowi nawet na śmierć w imię ideałów).


-> DWULETNI CZAS REWOLUCJI PRAWDZIWYCH


Jowisz w znaku Ryb jest pomostem do jeszcze ważniejszego etapu, który będzie miał miejsce w roku 2023. W tym czasie w marcu Saturn przejdzie do znaku Ryb. To istotna zmiana. Warto zauważyć, że jedno z wejść Saturna miało miejsce w roku 1846, a równoczesne położenie Saturna i Neptuna w znaku Ryb było obecne w latach 1847 i 1848. Zatem lata 2022 i 2023 są w jakimś sensie do lat 1846 – 1848 podobne, tak jak np. rok 2020 był podobny do roku 1345 i w jakimś sensie do lat 1960 – 1961. Wydaje się, że czeka nas nowa Wiosna Ludów, jaka miała miejsce ponad półtora wieku temu. W tamtej epoce główny nacisk kładziono na rewolucję społeczną, której głównymi celami była sprawiedliwość społeczna, zniesienie pańszczyzny lub poszerzenie swobód obywatelskich. Te opowieści doskonale wpisują się w koncept Ryb, które mają wiele wspólnego z takimi narracjami jak wczesne chrześcijaństwo, komunizm lub idee romantyzmu.

Czy to oznacza, że wróci komunizm, wzmocnione zostaną wpływy religijne lub uruchomią się nowi prorocy? Historia nigdy nie powtarza się w taki sam sposób, ale możemy oczekiwać, że wespół z Uranem w Byku, który oznacza rewolucję w gospodarowaniu ziemią i dobrami, będziemy świadkami nowych przemian. Wierzchołek góry lodowej widać już teraz, jeśli chodzi o kwestie ekologiczne, klimatyczne, gospodarcze lub finansowe. Odczuwamy kryzys globalizacji, w związku z problemem dostaw z dalszych regionów świata. Dostrzegamy, że rok obecny i lata wcześniejsze zaczynają tworzyć pytania o czas i godność pracy, niektórych zaczynają zastanawiać wycinki drzew, małe metraże mieszkań czy jakość pożywienia. To co kiedyś było śmieszne, obecnie dostaje się do poważnej publicznej debaty.

Być może rok 2022 będzie czasem wielkich protestów i przesileń społecznych, przy których niepokoje lat wcześniejszych wydadzą się śmieszne. Nie wiadomo, czy niepokoje eskalują, doprowadzając do przemocy, czy będą szły w łagodniejszy sposób. Lata 2022 i 2023 powinny jednak iść w kierunku dalszej humanizacji i uwrażliwiania się na czułe obszary ludzkiego istnienia. Jeśli czas ten zostanie pozytywnie wykorzystany do przemian, zwłaszcza w obszarze ekonomicznym, wówczas nie obudzimy się zalęknieni w roku 2025, a zwłaszcza w 2026. Tam będzie miała miejsce słynna koniunkcja Saturna i Neptuna, która zwiastowała m.in. wspomnianą Wiosnę Ludów (uściślenie w 1848), Rewolucję Październikową (1917), odwilż w ZSRR (1953) czy aksamitne rewolucje powiązane z transformacją (1989). Wszystko to jest koniunkcją Saturna z Neptunem! Im więcej napięć uda się rozegrać i im więcej praktycznych spraw uda się załatwić kosztem “tuczenia” nowych proroków politycznych, tym lepiej dla losów świata. Frustracje i żal pojawiające się w latach 2022 – 2023 mają bardzo duży potencjał, ponieważ operują na romantycznych emocjach i wielkim uniesieniu. Warto trzymać kciuki, by w tym momencie na scenę polityczną nie wkroczyły jakieś dziwne siły, ponieważ mogą one w nieprawdopodobny sposób zniewolić masy.

początek marca 2022 r.


Napiszę jeszcze jedno zdanie, przed prognozą dla poszczególnych państw i obszarów. Bez względu na nie, sądzić należy, że to w roku 2022 jest szansa zakończenia pewnych długotrwałych rozdziałów władzy. Składać się na to może złożony efekt: Ryby + Wodnik, efekt postpandemiczny i owoce saturnicznej “dwulatki”. Społeczeństwo tym bardziej musi odreagować, ponieważ rzeczywistość Koziorożca i Wodnika była stale modulowana przez obecność tam Urana i Neptuna, obecnie zaś te obszary trzymają kontrolujący i suchy w formie wyrazu Saturn + Pluton.

-> OPOWIEŚCI O PAŃSTWACH NA 2022 ROK

 

Uwaga: istnieje wiele źródeł, dla których korzystam z horoskopów państw, w szczególności brylują m.in. Nicholas Campion, Astrodienst, Jarosław Gronert i Astrotheme. Do każdego opisywanego państwa zostanie dodana data.

— III RP/Polska [31/12/1989, 00:00, ASC 11 Wagi lub 16/04/966, ASC 6 Lwa].

Horoskopów Polski, PiSu, PO, Tuska, Kaczyńskiego czy Dudy zrobiłem tak mnóstwo, że bardzo chętnie odsyłam do wcześniejszych notatek. Od drugich zwycięskich wyborów sprawdza się wizja końca miesiąca miodowego. Wiele gwałtownych zmian zatrzymała… pandemia, będąca zamrażarką dla wielu możliwych drastycznych scenariuszy. W zasadzie PiS i polityczne przystawki powinny się cieszyć, ponieważ wizja rozpadu koalicji była wysoce prawdopodobna. Neptun przez MC sprawnie działającego horoskopu PiS [22/03/2001, 10:45, ASC 20 Raka] objawia się niczym błądzenie dziecka we mgle. Pewien oddech powinien być zaliczony w styczniu (Jowisz via Księżyc) lub nawet marcu (Jowisz via MC), ale partia nie powinna się cieszyć, ponieważ bardzo istotny pakt trzech koalicjantów [19/07/2014, 12:00, ASC 12 Wagi] zaliczy opozycję Urana do Saturna. To może wysadzić polityczne sojusze PiSu jeszcze bardziej, niż tranzyt Urana na Księżycu (rok 2019, ale warto zaznaczyć, że Saturn tranzytując dół horoskopu “pilnował” fundamentów). Opozycja Uran – Saturn w maju 2022 r., czy będzie to jakiś przełom w montowaniu nowych koalicji lub rekonstrukcji rządu? Zobaczymy.

Horoskop PO/KO [24/01/2001, 16:00, ASC 4 Lwa] zaliczył spektakularny tranzyt Saturna, który “skupił” energię i umożliwił sprawowanie niemalże monowładzy przez poprzedniego-obecnego lidera, Donalda Tuska. Warto zaznaczyć, że możliwą aktywność polityczną uruchomiła koniunkcja Saturna-Jowisza przez natalny Księżyc i przejście Urana przez jego dół. Opozycja Urana do Merkurego może dać więcej odważnych ruchów od maja, a to powiązane z przejściem Jowisza w okolicach czerwca przez MC PO/KO może sprawić, że … PiS zostanie wyprzedzone. Odważna prognoza, trzeba przyznać, co oczywiście stymuluje opozycję do tego, by wybory odbyły się przed normalnym wypełnieniem kadencji. Grudniowe weto Andrzeja Dudy nie jest tą jaskółką, która wiosny nie czyni, śmiem sądzić, że to dopiero rok 2022 wskaże silne pęknięcia. Czy to da przyspieszone wybory? Serce podpowiada tak, logika i wyrachowanie polityczne zawsze wymusza na partii lub prezydencie z niskim poparciem, by trwał na stanowisku aż do końca.

Reszta prognoz i komentarzy politycznych na temat Polski będzie pisana na bieżąco, większa ilość analiz wymaga dużej ilości czasu. Podobnie rzecz ma się z licznymi bohaterami pstrokatej sceny politycznej.

— Białoruś [25/08/1991, 18:00, ASC 9 Koziorożca].

To państwo uwielbia zaskakiwać nieprzewidywalnością, podobnie jak np. Turcja (Uran na MC horoskopu). Od lata 2022 r. będzie miało miejsce przejście Urana przez dół horoskopu, co może się wiązać ze zmianą struktur, fundamentu, funkcjonowania. Biorąc pod uwagę harce w wydaniu Rosji i casus Ukrainy, podporządkowanie Białorusi może być następną kostką przewalającego się domina. Stan ten może przerodzić się w wewnętrzną wojnę, której scenariusz będzie reżyserowany z zewnątrz, zważywszy, że od roku 2022 będzie miał miejsce także tranzyt Neptuna w opozycji do “białoruskiego” Marsa.

— Brazylia [07/09/1822, 16:08, ASC 17 Wodnika].

Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w listopadzie 2022 r. Bukmacherzy dają 1.55 stawki za poprzedniego prezydenta, Lulę da Silvę i aż 3.50 na obecnego, Jaira Bolsonaro. Nie można zatem “prognozować” niespodzianki, skoro zmianę warty prognozują niezależni eksperci. Tym niemniej w lutym Saturn ląduje na ASC tego państwa, a w maju – czerwcu Uran podchodzi pod dół horoskopu. Ten scenariusz może wskazywać, że przyszły prezydent zastanie państwo w znacznie gorszej kondycji gospodarczej, niż się tego spodziewano. Na dodatek Saturn przechodzący w lutym przez ASC Brazylii wyląduje na siódmodomowej Wenus, co będzie oznaczało dla aktualnego jeszcze prezydenta zwiększony radykalizm i problem z aliansami politycznymi.

— Chiny [01/10/1949, 15:01, ASC 1 Wodnika].

Dopiero w roku 2024 Pluton będzie tranzytował przez ASC, a co ważniejsze – nieco później (maszyna ciekawych czasów, uruchomiona w roku 2025) przez Księżyc, a Uran przez IC rodzącego się imperium. Poprzedzający te zdarzenia rok 2022 to kuksańce Urana do spółki z Saturnem pod adresem Wenus i Marsa. Kwadratura Wenus i Marsa w znakach stałych to umiejętność dozowania napięcia, ale i jakiegoś trzymania wszystkiego w ryzach. O ile z tranzytem Saturna do Marsa to państwo jakoś sobie “radzi” (np. 1992 lub 2006 rok), o tyle aspekty do Wenus wyglądają nieco gorzej (1955 – kolektywizacja rolnictwa na przejściu Saturna, 1966 – rewolucja kulturalna na tranzycie Neptuna). Pewne usztywnienie w relacjach z innymi państwami da się zaobserwować już od paru tygodni, ale sytuacja może się rozwinąć od marca. Warto dodać, że całkiem niedawno przeprowadzono w Hongkongu wybory, gdzie reguły zostały narzucone przez chińskie władze. Ponadto nie muszę dodawać, że wiele artykułów w mediach eksponuje niebezpieczeństwo, przykładowo nagłówek w Wirtualnej Polsce wybrzmiewa złowrogo “wojna może wybuchnąć lada dzień”. Trochę to dziwna wojna i dziwne reguły, ponieważ trudno zlokalizować, kto współcześnie miałby być chińskim Hitlerem, Pol Potem lub Chomeinim. Niecierpliwi, którzy chcieliby się wybić ze swoją “wszechwiedzą” geopolityczną, muszą jeszcze trochę poczekać. 3 – 4 lata.

Horoskop Francji [05/10/1958, 00:00, ASC 25 Raka] nie wskazuje na fajerwerki, pomijając permanentne zagrożenie zamachami terrorystycznymi (choćby listopad 2015 lub kwiecień 2017) i stosunkowo częste protesty uliczne, umniejszane w “wolnych mediach”. Najważniejszym zdarzeniem są wybory prezydenckie, w których wg bukmacherów silnym faworytem (a jednak), jest Emmanuel Macron (1.5), a w tle znajdują się Valerie Pecresse (3.25), nie mówiąc o Marine Le Pen (przebitka razy 10). Na podstawie wyłącznie horoskopu trudno orzec, czy będzie tak, jak analitycy sugerują, tym bardziej że tranzyt Saturna niedaleko Słońca nie przeszkodził w zdobyciu prezydentury w roku 2017. Mógłbym prorokować, że Uran w jakiś sposób wysadzi aspiracje Macrona lub spowoduje, że zaproponuje on coś kompletnie świeżego lub zaskakującego, lecz… to już przecież się dzieje od dobrych paru miesięcy. I tak wyglądają sondaże, w których konkurenci zbierają po kilkanaście procent (trzech), zaś sam Macron w okolice procentowej ćwiartki. Wydaje się, że okoliczności startu nie są pewne, a przypadek urzędującego prezydenta Francois Hollande’a, który wycofał się w poprzednich wyborach, jeszcze bardziej gmatwa sytuację.

Horoskop Indii [26/01/1950, 10:18, ASC 6 Barana] wydaje się być dla astrologów światem odległym. Mało kto zna prezydenta tego kraju, mało kto interesuje się konfliktami zbrojnymi tego kraju, chociaż ostatnia wojna miała miejsce w roku 1999. Bywały też wojny z Chinami w roku 1962 (przejście Saturna przez Słońce), z Pakistanem o Kaszmir (r. 1965, Uran – Pluton przez Saturna), lub w 1971 roku (niepodległość Bangladeszu, Uran tranzyt na Marsie). Dziwić może zatem spokój, jeśli weźmiemy pod uwagę przejście Saturna przez Słońce, opozycję tranzytującego od lat Neptuna do Saturna, lub nieco wcześniejszą opozycję Urana do Księżyca. Zmiana czasów i inne sposoby prowadzenia polityki (w tym także konfliktów zbrojnych) śmie sądzić, że każde planety ciężkiej nie musi obecnie oznaczać drastycznej realizacji. Tak, Indie, najludniejsze państwo świata, są “dziwne”. Co więcej, nie słyszymy nigdzie w mediach, żeby atrybut największego zaludnienia powodował, że czują się z tym lepiej i wyjątkowo.

Niemcy [03/10/1990, 00:00, ASC 4 Lwa].

Najważniejsze wydarzenie, czyli wybory do Bundestagu, już się wydarzyły jesienią. Zaskoczonych może być większość obserwatorów, ponieważ triumfująca SPD i Olaf Scholz nie byli faworytami nawet kilka miesięcy wcześniej. Zwraca uwagę tranzyt Neptuna przez Księżyc zjednoczenia Niemiec. Zwycięstwo partii traktowanej od kilkunastu lat jako “ta druga” nie zaskakuje z tytułu… kryzysu. Kryzys jest widoczny w kosmogramie nie tylko poprzez rozbudzenie rewolucyjnych, lewicowych marzeń (Neptun via Księżyc), ale także z tytułu wielomiesięcznego aspektowania Saturna do Jowisza Niemiec. Mnie najbardziej interesuje, co może oznaczać przejście Jowisza przez “niemiecki” Księżyc. Wiosną 1998 jego przejście zwiastowało rządy socjaldemokracji, tak jak obecnie przejście Neptuna też jakby to nowe rozdanie emancypowało. Czy będzie więcej lewicy, ekologii i nowych porządków na obszarach RFN? Być może, ale realizacja tych postulatów może się skończyć dwa lata później, na wiosnę 2024 r. W kwestii lat 2025 – 2026 przypomnę, że w maju 2025 ma miejsce tranzyt Saturna i Neptuna w opozycji do “niemieckiej” Wenus. A do tej pory ta Wenus była kluczem i rozwiązaniem wielu politycznych zagadek i może z tego powodu Niemcy rozwiązują swoje konflikty z duchem solarnej Wagi.

Rosja [08/12/1991, 19:45, ASC 5 Lwa]. Wspólny ASC z horoskopem zjednoczonych Niemiec. Przypadek? Oj, chyba nie, Nord Stream, niemiecki ex kanclerz w Gazpromie, wojenne pakty, caryca Katarzyna z Niemiec… Państwa nie walczą ze sobą i trzymają fason, co niekoniecznie jest dobrą wiadomością dla sąsiadów, aczkolwiek ta koncyliacyjna postawa skutkuje mniejszą ilością wojen i konfliktów, przynajmniej na terenie UE. No i ta idylla zacznie się rozpuszczać być może po przejściu Plutona przez descendenty obydwu państw, co będzie się działo – ano – od 2025 roku. W przypadku Rosji dodać można, że między Wenus i Saturnem w znakach stałych istnieje konsensus, w postaci kwadratury, co bardzo przypomina chiński “model” (tam również Wenus i Mars w kwadraturze w znakach stałych). Scenariusz na rok 2022 nie wyróżnia się niczym spektakularnym, Rosji pomagać może w lecie wejście Jowisza na MC. Kluczem będą lata 2025 – 2026, gdzie Saturn wejdzie na MC, a Pluton będzie przechodził przez Saturna.

Turcja [29/10/1923, 20:30, ASC 7 Raka].

Kraj z Uranem na MC może kreować się na niezależny i robić chaotyczne ruchy na scenie politycznej. Rozkrok tego państwa jest widoczny poprzez przynależność do NATO przy jednoczesnym braku szans wejście do UE. W ostatnich kilku – kilkunastu miesiącach Turcja jest gnębiona przez swoistą politykę monetarną, która powoduje totalną deprecjację lokalnej waluty, liry. Faktu nie powinna tłumaczyć kwadratura Plutona względem Saturna/Merkurego, natomiast horoskop prezydenta Erdogana z sześcioma planetami w znakach zmiennych, już tak. W lutym – marcu spodziewajmy się jednego z dwóch scenariuszy przy okazji przechodzenia Jowisza przez MC: prężenia muskułów militarnych zanurzonych w kontekście “narodowościowym” lub szczęścia, czym byłoby np odejście Erdogana z urzędu, ważne sojusze, lub coś w tym stylu. Osobiście fajerwerków i większych zmian, a przynajmniej dużego ich prawdopodobieństwa, spodziewam się wiosną 2024 roku. Wówczas ma miejsce tranzyt Saturna przez zenit horoskopu Turcji i dodatkowo jeszcze opozycja Jowisza – Urana do Jowisza, co powinno się w szczególności liczyć.

Ukraina [24/08/1991, 18:00, ASC 16 Koziorożca].

Ciężko o łaskę dla mieszkańców kraju, którzy mają na ASC Neptuna, Plutona na MC i dominujące planety w domach VII i VIII, z dominującą lwią obsadą. Pierwsza “pomarańczowa rewolucja” (przełom 2004/2005) miała miejsce przy tranzycie Urana do Słońca, manifestacje przeciwko prezydentowi Janukowyczowi zaś wydarzyły się podczas przejścia Saturna przez MC. Wydarzenia te były niezwykle ważne, ponieważ zdefiniowały na lata konflikt z Rosją i problem “krymski”. Oczywiście trudno o dobre scenariusze dla państwa, w którym dzieje się tyle niezwykłego i niespodziewanego, ale nie można zignorować marcowego (i późniejszego) tranzytu Saturna przez Księżyc. Takie przejścia przeważnie oznaczają jedną z trzech rzeczy: kryzys, próby reform, lub próba zdefiniowania swojej tożsamości na nowo. Nie wiadomo, czy to się jakoś “zgra” z przejściem Jowisza – Marsa przez zenit horoskopu Rosji, ale może “w końcu” te państwa dojdą do jakiegoś przełomu w stosunkach. Przynajmniej na jakiś czas. Czy Ukrainie grozi wojna? Bez astrologii wiemy, że grozi. Na dodatek latem, jakby mało było Saturna, Uran będzie przechodził dołem horoskopu. Ukrainie grozi podział, rekonstrukcja lub zmiana, bez względu na to, czy wojna będzie, czy nie.

USA [04/07/1776, 17:11, ASC 12 Strzelca].

Horoskop USA należy do najbardziej przeze mnie eksplorowanych. Od kilku lat zwracam uwagę na tranzyt Saturna – Neptuna przez dół horoskopu i w ogóle aspektowania Neptuna, skojarzone zostały one m.in. z wojną secesyjną lub atakiem na Pearl Harbour. W latach 2025 – 2026 zjawisko jednoczesnej koniunkcji Saturna i Neptuna będzie wiązało się z przejściem dołem horoskopu Stanów Zjednoczonych. A obecnie? Mamy do czynienia ze zbieraniem spuścizny opozycji Plutona do Słońca, dzięki której prezydenturę w roku 2016 wygrał Donald Trump. Tak się składa, że jego następca nie wygląda na charyzmatycznego przywódcę, ale na dodatek popełnia błędy, nie próbując poszukiwać kandydatury na prezydenta poza swoją osobą i Kamalą Harris. Ta zaś, zgodnie z moimi astrologicznymi sugestiami, jest bardzo daleka od wyborów na prezydenta. Czarny scenariusz, ten najbardziej zgodny z planem, wskazuje na powtórny wyścig o prezydenturę pomiędzy Bidenem i Trumpem. Rezultat? Rewanż za to, co wydarzyło się w roku 2020. Efekty dalsze? “Przygotowania” do konfliktów w latach 2025 – 2026.

Unia Europejska [01/12/2009, 00:00, ASC 8 Panny].

Unia Europejska co roku upada, rozbija się, jest niszczona i “nie działa”. Tak przynajmniej sądzą prognostycy, którzy nie darzą jej sympatią, tak jak inni progności, którzy nieszczególnie “cenią” Jarosława Kaczyńskiego. A tak na poważnie, gdyby wziąć pod uwagę konstrukt ostatniego horoskopu, tego ustawionego na rok 2009, UE nie pomagają “rozwalić się” Księżyc w znaku Byka i Wenus na dole horoskopu, tworząca do tegoż Księżyca opozycję. Gdy w maju – czerwcu 2023 roku Uran zacznie robić pierwszą przechadzkę po Księżycu UE, można się spodziewać pewnej realizacji marzeń przeciwników integracji. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że UE to jednak wspólnotowy twór, a nie pojedyncze państwo, zatem mogą mu nie towarzyszyć “zwyczajne” prawa. Moim zdaniem raczej ważniejszy będzie tranzyt Urana w opozycji do Wenus w lecie 2024 roku. Natomiast przejście Urana przez zenit dotyczy ulubionego i pozycjonowanego przeze mnie okresu 2025 – 2026.

Watykan [07/06/1929, 11:00, ASC 5 Panny].

Co ciekawe, tak jak ASC rosyjski idzie wespół z ASC niemieckim, tak widoczna jest bliskość ASC Watykanu i UE. Dopóty Jowisz tego horoskopu rezyduje na MC w znaku stałego Byka, dopóty największe skandale seksualne i finansowe nie grożą imperium. Ale tak się składa, że akurat wiosną 2025 będzie miał miejsce tranzyt Urana przez Jowisza (i MC) Watykanu, co może wiązać się z przetrąceniem kręgosłupa tego imperium. Ostatnie takie trudne tranzyty miały miejsce w 1942 roku i niezbyt dobrze się kojarzyły. Jeśli chodzi o papieża Franciszka, uczynił on nieco reformatorskich ruchów, co jest zgodne z naturą jego horoskopu. Już wiosną 2021 roku miało miejsce trzymiesięczne przejście Saturna przez Księżyc, co teoretycznie nie powinno nastrajać optymistycznie. W obecnej chwili trudno coś wyrokować o kondycji papieża, biorąc pod uwagę rok 2021, sytuacja musiała być męcząca. Ale czy to wystarczy do drugiej w ostatnim czasie abdykacji?

—  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —

Napisano: 26-28/12/2021

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: –> KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: –> TUTAJ

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy