Władca wierzchołka domu i jego losy. Część 1: dom pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty.

Witam Państwa!

Astrologia oferuje nieskończenie wiele kluczy do interpretacji. Spoglądając na hierarchię ważności i częstotliwość pojawiania się tekstów o astrologii moglibyśmy wykonać małą hierarchię:

 

–         Najczęściej popularnym zabiegiem jest rzecz jasna pisanie o Słońcu w znakach zodiaku (tzw reprezentanci astrologii gazetowej)

–         Nieco bardziej zaangażowani autorzy dokonują pobieżnej analizy opisów planet w znakach (tzw astrologia wzmacniająca stereotypy)

–         Co bardziej wyszukani próbują opisać ujęcie planety w domu horoskopowym (tzw astrologia oddziaływania pojedynczej planety na pewną kategorię życia – w zależności od tego, co ukazuje dom)

–         Najrzadziej podejmowanymi, ale najcenniejszymi analizami jest łączenie powyższych opisów, przy uwzględnianiu takich ekstrawagancji jak: godność planetarna, recepcja, radość, czy aspektowanie. Na szczęście takich blogów o astrologii pojawia się coraz więcej.

*

Wśród tych ostatnich propozycji stosunkowo rzadko pojawia się model analizy polegający na spoglądania „od nitki do kłębka”. Nie jest to rzecz skomplikowana – w zasadzie przebiega w trzech etapach:

1)      w jakim znaku (znakach) znajduje się wierzchołek określonego domu

2)      jaka planeta nim rządzi i w jakiej godności ona przebywa

3)      jakie ma najbliższe aspektowania pozytywne i negatywne z innymi planetami i co one sygnifikują

 

Takie podejście „do sprawy” sugestywnie wyklucza zabawy pt „planeta w znaku”, albo nawet „planeta w domu horoskopowym”, gdyż w każdej konfiguracji nabiera ona innego znaczenia. Mamy chociażby bazę 537 osób [http://gwiazdologia.com/blog/urodzeni-tego-samego-dnia-miesiaca-i-roku-czesc-druga/], których 9 na 10, albo 10 na 10 sygnifikatorów znajdują się w tym samym znaku. Nie daje to niestety częstych podobieństw pomiędzy dwiema osobami – a jeśli one nawet są, to nie możemy posługiwać się prościutkim językiem w stylu: „Księżyc w znaku Lwa uczynił z detektywa Rutkowskiego postać medialną”, czy „Słońce w znaku Raka w trygonie do Neptuna urodziło królową ludzkich serc, księżną Dianę”. Sprawa jest bardziej skomplikowana – czy w to chcemy wierzyć, czy nie.

*

Ze wszystkich spraw techniczno – interpretacyjnych poddaję poddaję pod rozważania dalsze wątek WŁADCY WIERZCHOŁKA. Otóż – nie będę analizował poszczególnych radixów w całości, zajmę się tylko wyłącznie władcą poszczególnego wierzchołka i jego charakterystycznymi cechami. Mam nadzieję, że czytelnicy wyciągną z tego interesujące wnioski. Rzecz jasna status domów, systemy domifikacji (Placidus, Koch, Porfiriusz, Regiomontanus, czy Krusiński, twórca Uranii), oraz sensowność wyprowadzania hipotez mogą być kontrowersyjne, albo ignorowane, ale tą dysputę zamierzam tutaj sobie oszczędzić. Przejdźmy więc do propozycji częściowej analizy radixu: władca wierzchołka -> charakterystyka sfery życia . Wnioski, które się pojawiają, są niebotycznie ważne.

 

*

DOM 1

Pamela Anderson: [http://www.astro.com/astro-databank/Anderson,_Pamela]

Krok I: ASC Bliźnięta. Krok II: Merkury w znaku Raka w domu drugim. „Jakaś tam” wrażliwość w docieraniu do informacji, albo emocjonalny przekaz – owszem. Ale to wciąż za mało. Najbliższe aspektowania Merkurego – trygon do Neptuna, oraz kwadratury do opozycji Księżyc – Mars. Więc – Merkury jest rozładowaniem bardzo emocjonalnego półkrzyża z udziałem Księżyca (w znaku Barana) oraz Marsa (w znaku Wagi).

Władca ASC jako rozładowanie półkrzyża wskazuje na wizerunek, jako dobry motyw, by swoją emocjonalność rozładować. W czym „racza głębia” się wyraża? W miłości do zwierząt oraz seksie.

Skandale seksualne i seks – taśmy? Być może Uran na piątym wierzchołku. W zerowym sekstylu do Merkurego. Telewizja i medialność: być może Neptun w trygonie do Merkurego.

Jak widać, wystarczyło spojrzeć na aspektowania Merkurego, aby dojść do ciekawych wniosków. Słowo „być może” pojawia się nieprzypadkowo. To była naprawdę krótka, parominutowa interpretacja, że te słowa są tutaj koniecznością.

 

*

DOM 2

Osho. Tak – Shree Osho Rajneesh. „Ten” słynny Osho: [http://www.astrotheme.com/astrology/Bhagwan_Shree_Osho_Rajneesh]. Zaufajmy Astrotheme, że to prawidłowa godzina urodzenia.

W kontekście drugiego domu (posiadanie, majątek, wartości) pomyślałem o Osho. Otóż, jego filozofia życiowa często spotyka się z zarzutem zbytniego materializmu. Powiadał, że jest „guru dla bogatych”. Zwraca uwagę słabe posadowienie (wygnanie) władcy drugiego domu – Księżyca. Znalazł się on w znaku Koziorożca, w domu ósmym. Najmocniejszym aspektowaniem jest kwadratura do Urana, choć duże znaczenie ma aplikacyjne aspektowanie z opozycją Saturn-Pluton. Kontrowersje związane z majątkiem Osho i jego stosunkiem do pieniądza mają więc wszelkie podstawy, z trzech powodów – uszkodzenia władcy II domu, jego położenia w ósmym domu oraz silnym sygnifikatorom w domu ósmym, oraz kwadraturze z Uranem, nie wspominając o opozycji Saturn – Pluton.

Mam nadzieję, że to dość ciekawy przykład. Przechodzimy do domu trzeciego.

 

*

DOM 3

Oprah Winfrey: [http://www.astro.com/astro-databank/Winfrey,_Oprah]. Wybór dość oczywisty – ikona amerykańskiej telewizji, talk show i popkultury.

Na trzecim wierzchołku Ryby. Władca – Jowisz, w domu szóstym w Bliźniętach. Wygnanie i słabe położenie – jak to? Ano – to nie wszystko. Zaskakujący w tym wszystkim jest fakt błąd urzędnika stanu cywilnego, który przemianował imię Orpah na Oprah – czyż to nie jest zjawisko trzeciodomowe?

Jowisz Oprah Winfrey znajduje się we wspomnianym miejscu w znaku Bliźniąt – edukacja mas poprzez rozmowę. Często niewymagającą, ale dającą pole do wielu zwierzeń. Najbliższe aspektowanie Jowisza do Merkurego w Wodniku – trygon. Jest nieźle! Trygon Jowisza do Medium Coeli – tak dziewczyno, możesz ze swojego Jowisza uczynić spory kapitał (drugi trygon do Medium Coeli czyni wspomiany Merkury). Gdy dodamy jeszcze fakt, że współwładca Ryb, Neptun – znajduje się w domu dziesiątym, to wątek rozpoczęcia interpretacji radixu Oprah mamy w zasadzie wykonany.

 

*

DOM 4

Angelina Jolie: [http://www.astro.com/astro-databank/Jolie,_Angelina]. Znaczący przykład. Dom czwarty nie musi oznaczać tylko rodziny w sensie powierzchownym, może dotyczyć też zasoby rodzinne, dalszy ciąg kontynuacji i wpływ na wybory życiowe, narodziny samoświadomości (granica pomiędzy pierwszą i drugą ćwiartką). Również osobę ojca – czy Oskar zdobyty przez ojca utorował córce to samo osiągnięcie – można tak tylko podejrzewać, władca IV wierzchołka na ASC aktorki.

Wenus znajduje się w znaku Raka, dlatego jest dwukrotnie naznaczona silnym stygmatem rodzinnym – z racji Raka, jak i władztwa nad czwartym wierzchołkiem. Uran w domu czwartym oznacza symboliczne odcięcie jakiejś relacji – tutaj w tym wypadku z ojcem, aktorka w 2002r pozbyła się nazwiska Voigt na rzecz Jolie (panieńskie matki). Uran nie jest tylko rezydentem domu czwartego – tworzy on ważną kwadraturę ze wspomnianą Wenus.

 

*

DOM 5

Kogo by tu dać, pomyślałem? Wybory bywają skomplikowane. Początkowo myślałem o Nicole Kidman [http://www.astro.com/astro-databank/Kidman,_Nicole], ale jej przykład podwójnego poronienia dzieci i zatrudnienia tzw matki zastępczej nie jest przekonujący, choć władca V wierzchołka jest w półkwadraturze do Urana, w koniunkcji z gwiazdą Praeseape, a Słońce (władca Jowisza) położony jest w domu ósmym, co mogłoby w dalszej konwekwencji dać

Bardziej efektownie, zarówno pod względem posiadania dzieci, jak i sex apealu wygląda Angelina Jolie [http://www.astro.com/astro-databank/Jolie,_Angelina]. Skorpion na piątym wierzchołku kieruje w stronę Marsa, silnego przez domicyl w znaku Barana, oraz w domu dziewiątym (wzrost). Mars jako władca piątego wierzchołka stoi w opozycji do Plutona, współwładcy Skorpiona, oraz jest w koniunkcji z Księżycem, który odgrywa rolę spektakularną, bo jest władcą horoskopu. Wątek trójki własnych dzieci, adopcji trójki następnych, oraz mnóstwo akcji humanitarnych (Księżyc/Mars w sestylu do Słońca i w trygonie do Neptuna – trójkąt syntetyczny) mocno podkreśla wyeksponowaną już rolę Marsa.

Zabawne, że w tym samym dniu (04.06.1975r.) urodził się Russel Brand, ex mąż Katy Perry. Bez znajomości jego godziny nie możemy jednak czynić wielkich wycieczek interpretacyjnych.

 

*

DOM 6

Mamy schody. Z tego względu, że dom szósty nie cieszy się estymą w większości redagowanych tekstów. Dom piąty – seks, dom dziesiąty – kariera, dom drugi – pieniądz, o tak! Dom szósty? Ubogi krewny wymienionych, pisząc o nim niejeden astrolog pali się ze wstydu (z powodu niekompletnej wiedzy). Ale cóż – odważmy się!

Pierwsze co na myśl przyszło to… Ludwik Pasteur, prekursor mikrobiologii [http://www.astro.com/astro-databank/Pasteur,_Louis]. Spoglądamy na wierzchołek szósty – znak Barana, ale sam dom pusty. Władca horoskopu, Mars, znajduje się w domu trzecim w znaku Koziorożca. W ogóle zwraca uwagę stellum w domu VI, w tym Słońce/Neptun (idealizm?), oraz posadowienie władcy III domu Jowisza w domu VIII. Zważywszy na trygon Marsa w Koziorożcu (solidność zdobywania wiedzy) do Jowisza (dom śmierci, ale też dom walki z nią), mamy podstawy, by sądzić, że Pasteur miał predyspozycje by poprzezumiejętności radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz niesamowitą elastyczność (dom trzeci i szósty) poradzić sobie z demonami zagrożenia.

Ale sam Pasteur to za mało. Może Arnold Schwarzenneger? [http://www.astro.com/astro-databank/Schwarzenegger,_Arnold]. To ciekawy przykład. W domu szóstym Księżyc (władca horoskopu!) w znaku Koziorożca, co jest modelowym wskazaniem na rodzącego się w bólach mistrza, kształtującego swoją sylwetkę. Władca szóstego domu jest posadowiony w domu piątym, co być może stanie się przyczyną narodzin przyszłej gwiazdy sportu i kina (Ryby MC, trygon Jowisz – ASC).

Drugi z kulturystycznych idoli lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, Jean Claude Van Damme [http://www.astro.com/astro-databank/Van_Damme,_Jean-Claude] ma bardzo silnego władcą VI domu (Jowisza), będącego w kwadraturze do Księżyca w znaku, a jakże, Panny. Bez względu na liczną obsadę kandydatów i kombinatorykę, dom szósty jest ciekawym polem do przemyśleń.

*

CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ W: http://gwiazdologia.naszeszczescie.pl/wladca-wierzcholka-domu-i-jego-losy-czesc-2-dom-siodmy-osmy-dziewiaty-dziesiaty-jedenasty-dwunasty/

– — –

Napisano: dnia 05/08/2012

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments