Sportowcy a astrologia. O co chodzi z tym Marsem?

Witam Państwa!

Na fali sukcesów naszych tenisistów (Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot), postanowiłem popełnić artykuł o sporcie.

Przyjęło się, że astrologowie lubują się we wzajemnym łączeniu Marsa i sportu. Czytamy więc na licznych forach, albo portalach, wprost, lub niewprost, że Mars to:

–         sposób wykorzystania swojej energii

–         prawdopodobieństwo zaciętej walki

–         większa szansa, że będziemy uprawiać sport

–         energia, która musi znaleźć jakieś ujście

–         planeta, która wydobywa energię fizyczną

–         planeta, która kreuje większą ilość sportowców

–         przypływ adrenaliny, agresji

–         intensyfikacja uprawiania sportów podczas pobytu Marsa w korzystnym znaku

 

Eksponowanie Marsa jest nieprzypadkowe. Wiąże się on z popularnym, także wśród nie-astrologów, efektem Marsa, który był owocem badań zespołu Michela Gauquelina. Efekty tych eskperymentów możemy odnaleźć w książce „Planety a osobowość człowieka”, która ukazała się blisko 20 lat temu w przekładzie Wojciecha Jóźwiaka. Krótka notatka jest dostępna również na anglojęzycznej Wikipedii, pod tym adresem: http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_effect . Bez wątpienia „efekt Marsa” spowodował małe zamieszanie, niektórzy próbowali uczynić podobne badania (z gorszymi efektami), znowuż inni krytykowali małą istotność statystyczną, albo złe podejście naukowe. Psychologiczne konsekwencje pozostały jednak obecne do dnia dzisiejszego i współcześnie uznaje się, iż to Mars w dalszym ciągu lansuje i tworzy sportowców. Jednak nie zawsze jest tak jednorodnie, jak by się zdawać mogło.

* * *

W zapiskach z wykładów Andrzeja Wesołowskiego, [http://www.logonia.org/archiwalia/passwd/astrologia/astra3_7.htm] możemy przeczytać sugestie, że „żołnierze, sportowcy, siłacze, lekkoatleci” to Mars. Wskazuje on również, że ze sportem mogą mieć wspólne konotacje również Jowisz, Strzelec, jak i piąty dom. W tym względzie, że sport jest traktowany jako rekreacja (przyjemny wydźwięk piątego domu), ale też jednocześnie dążenie do celu, jak też coś wyczynowego (charakter Strzelca). Wydaje się również, że naturalną konsekwencją tego myślenia, będzie połączenie Marsa ze znakiem Barana (oraz Skorpiona), Jowisza ze Strzelcem, a następnie dookoptowanie do tej koncepcji Lwa, aby uczynić trygon ognisty jako najbardziej uprawomocniony do uprawiania sportu.

 

Takie napomnienia czyni również artykulik z Astrotheme [http://www.astrotheme.com/files/astrology_hobbies_and_sport.php] sugerujący, że piąty dom ma tendencje do rozrywki i gier. Co za tym idzie, Baran Ascendentalny, słoneczny, albo na wierzchołku piątego domu ma rzekomo większą tendencję do odnoszenia zwycięstw, z powodu tego mistycznego wręcz nadmiaru energii, który przecież trzeba gdzieś wydobyć i wypłacić tyranowi Marsowi należność w postaci energetycznego boomu. Podobnie rzecz się ma z Lwem, który jeszcze gorzej znosi porażki. Strzelec natomiast ma mieć rzekomo „słabszą konstytucję” niż pozostałe znaki (zapewne z racji kondycji Słońca, które jest egzaltowane w Baranie oraz rządzi w Lwie, natomiast w Strzelcu jest tylko w swojej troistości). Reszta znaków sugeruje… dokładnie to, co chcielibyśmy przeczytać. Zatem żywioł ziemi jest wskazany dla koncentracji (np. strzelectwo), długich dystansów (np. jogging, wspinaczka), żywioł wody dla sportów i zajęć wymagających poskromienia emocji (np. karate, albo poker) lub związanych z wodą, natomiast żywioł powietrza to dyscypliny nowatorskie (Wodnik), artystyczne (Waga), albo wymagające zręczności (Bliźnięta).

 

Oczywiście ten typ uproszczenia do niczego nie prowadzi i powoduje mocny dysonans poznawczy przynajmniej z kilku przyczyn. Po pierwsze – istnieje zasadnicza sprzeczność pomiędzy trzema typami oznaczeń – czyli Ascendentem, znakiem Słońca oraz domem piątym (lub zawartością tegoż). Może zaistnieć bardzo często sytuacja, kiedy trzema znacznikami rządzą trzy różne żywioły. Tego niestety problemu, „Astrothem-owcy” nam nie wytłumaczyli, mówiąc innymi słowy – interpretatorze, radź sobie sam.

 

William Lilly w „Christian Astrology” wielokrotnie posługuje się słowem sport i zestawia go z Merkurym, Wenus oraz Marsem (które są najczęściej powiązane z wyborem zawodu, podobnie jest zresztą u Ptolemeusza, który będzie w akapicie poniżej). Zwróćmy uwagę na kontekst i znaczenie posługiwania się słowem „sport”, które wtedy nie posiadało takiego znaczenia jak teraz. Mamy u Lilliego do czynienia z „polowaniem i miłymi rozgrywkami”, „przyjemnościami czerpanymi z gier”, łączeniem rozgrywek, gier, z tańcem i muzyką. W jednym miejscu czytamy o połączeniu Księżyca i Marsa korzystnym aspektem, ma to wskazywać na zamiłowanie do rzemiosła wojennego, polowania i męskich ćwiczeń.

 

U Ptolemeusza w „Tetrabiblos” (polski przekład, Grzegorz Muszyński) w księdze IV w rozdziale o „rodzajach działalności zawodowej” czytamy fragmencik zaskakujący, a mianowicie, że Wenus, jako planeta sprawująca władztwo nad zawodem, wspomagana („cechy znaków, przez które będzie się przemieszczać”) przez Jowisza będzie kształtować … sportowców, zdobywców wieńców i osoby godne zaszczytów”. Mars już tego zaszczytu bycia lekkoatletą lub zapaśnikiem nie otrzymał – prędzej są to osoby pracujące z ogniem, parające się obróbką i siłą fizyczną, względnie żołnierze, którzy ze sportowcami de facto powinni mieć najwięcej cech wspólnych. Ale czy, aby na pewno?

 

Współcześni astrologiczni blogerzy, np. Nina Gryphon, potrafią uczynić ciekawy artykuł o genialnym tenisiście, którym jest Roger Federer. Wiecie Państwo, kim jest Roger Federer? To tenisista, który był najdłużej przewodził na liście tenisistów, dokładnie trwało to 302 tygodnie. Wyprzedził przy okazji inną legendę, Pete’a Samprasa. Oto ten artykuł [http://gryphonastrology.com/blog/2007/08/25/roger-federer-the-birth-chart-of-a-champion/]. Niejeden astrolog gazetowy wpada w popłoch, ponieważ dostrzega dominującą pozycję będącej w upadku, ale jednak pierwszodomowej Wenus, upadającego Marsa w znaku Raka i Księżyc w Skorpionie. Można by powiedzieć, że to koszmarny kosmogram, ze słabym Marsem, schowanym Słońcem oraz mało zachęcającym Ascendentem w znaku Panny, czy Koziorożcem na piątym wierzchołku.

HOROSKOP ROGERA FEDERERA (źródło Astrodatabank):

Roger Federer

 

Horoskop nie jest prosty do interpretowania, nie jest łatwy. Potencjalnych mistrzów są tysiące, a nawet miliony, realia weryfikują zawodowców, a prawdziwe brylanty zdarzają się niezmiernie rzadko. Jak ich rozpoznać? Być może sugestywne w tym wypadku są, jak sugeruje autorka, gwiazdy stałe. Królewski Aldebaran na Medium Coeli, Syriusz w koniunkcji z Marsem, a także Księżyc na Północnej Szalce robią różnicę.

 

Innym opisem, tym razem – upadłego mistrza – zajął się Paul Sanders [http://solarisastrology.blogspot.com/2013/02/oscar-pistorious-arrested-for-shooting.html]. Kontekst jest zabarwiony hipotetyczną zbrodnią, jaką dopuścił się niepełnosprawny (biegający na protezach) sportowiec. Wielką karierę „robi” naturalnie największy z malefików (podług niektórych gorszy niż wspólne zestawienie Marsa&Saturna), Pluton na MC, a jak wiadomo, nic tak dobrze nie „uzasadnia” mordercy, jak Pluton (od niechcenia Lilith, albo Mars). Zwróćmy tym razem uwagę, że Mars jest istotnie bardzo silny horoskopowo – posadowiony jest w domu kardynalnym, w jego znaku znajduje się Merkury, Wenus oraz środek nieba. Na dodatek tworzy zaś kwadraturę do Słońca.

Słońce znajduje się pod władzą Marsa (Skorpion), ten zaś jest posadowiony w znaku, które jest miejscem jego wygnania (Wodnik). Słońce jest władcą związków (Lew DESC), zaś Mars nim dysponuje (można by powiedzieć, że charakter marsowy wyznacza czyny słoneczne). Na wypadek złożył się splot wielu okoliczności, propozycje do rozpatrzenia to między innymi: Saturn przechodzący przez okolice MC, Mars (jako władca profekcji) w solariuszu, na dodatek w Koziorożcu i w domu ósmym, na urodzeniowym Neptunie oraz progresja, w której dominuje koniunkcja Marsa i Jowisza, gdzie – przypomnijmy, Jowisz jest natalnym władcą domu drugiego (ósmy od siódmego – śmierć partnerki), a Mars został już wcześniej przedstawiony.

Paul Sanders zajmuje się na swoim blogu innymi przypadkami ze świata sportu. Jeśli kogoś interesuje celebryta Beckham z Merkurym na Ascendencie oraz Księżycem na Medium Coeli, albo Wielki Dopingowicz, Lance Armstrong, nie będzie rozczarowany.

 

* * *

Wg materiału [http://www.zczuba.pl/zczuba/1,90957,5606429,Zodiakalny_medalista.html] dowiadujemy się o badaniu statystycznym, które przeprowadził Kenneth Mitchell, na szczęście tak nie wynika. Na stronie [http://olympicstarsign.com/], we wprowadzeniu autora [http://olympicstarsign.com/Introduction.htm] dowiadujemy się co nieco o metodzie badania. Nie jest ona specyficzna, polega tylko i wyłącznie na określeniu pozycji Słońca, co jest domeną wszędobylskich horoskopów gazetowych, który my – astrologowie – tak kochamy. Wydaje się, że nic z tego artykułu nie da się wyciągnąć, bynajmniej, autor podaje całkiem zmyślne zestawienia, z których najbardziej efektowną obserwacją jest fakt zauważenia odchylenia dla zodiakalnego znaku Ryb w … dyscyplinach pływackich. Warto przyjrzeć się też wynikom dla innych znaków i dyscyplin, otóż…

–         w strzelaniu, wrestlingu, judo, łucznictwie i biathlonie przodują Barany [http://olympicstarsign.com/Aries.htm],

–         w gimnastyce i skoku o tyczce Byki [http://olympicstarsign.com/Taurus.htm]

–         mix dyscyplin, a zwłaszcza jeździectwo należy do Bliźniąt [http://olympicstarsign.com/Gemini.htm]

–         znak, który zdobył niemalże 1/12 dotępnych medali (zgodnie z założeniami), ale niczym się nie wyróżnił, jest nim następny w kolejności Rak [http://olympicstarsign.com/Cancer.htm]

–         w grach zespołowych jest na minusie za to w jeździectwie na plusie: oto, proszę Państwa Lew! [http://olympicstarsign.com/Leo.htm]

–         sporty sprinterskie wymagające szybkiej reakcji, podobnież rzeczy ekstremalne pokroju slalomu giganta, to znak Panny [http://olympicstarsign.com/Virgo.htm]

–         konkurencje skoków w dal oraz gimnastyki artystycznej to domena solarnej Wagi [http://olympicstarsign.com/Libra.htm]

–         szabla i dystanse średniodystansowe to domena Skorpionów [http://olympicstarsign.com/Scorpio.htm]

–         następny znak nie strzela, chyba że piłką, koszykówka oraz tenisem – są one wyróżnikiem dla Strzelców [http://olympicstarsign.com/Sagittarius.htm]

–         Koziorożec i Wodnik zostały potraktowane wspólnie. Choćby z tegoż powodu, że są znacznie lepsze w sporcie, niż by oczekiwano. Możliwe, że wpływ na to może mieć… wiek, ponieważ te znaki są najstarsze w kaldendarzu (większość stycznia, większość lutego) [http://olympicstarsign.com/Capricorn%20and%20Aquarius.htm]

–         O Rybach, oprócz wprowadzenia, możemy poczytać jeszcze tutaj: [http://olympicstarsign.com/Pisces.htm]

 

Oczywiście opracowanie to nie zostało przeze mnie skrupulatnie sprawdzone. Zachęcam do przemyśleń, jak również podzielenia się własnymi wnioskami innych astrologów, oraz krytyków astrologii.

* * *

Wydaje się, że pojęcie sportu przez bieżące lata zostało znacząco wypaczone i skrzywione. Mamy tak naprawdę do czynienia z koncernami oraz przedsiębiorstwami, które często są tworzone pod przyszłych mistrzów. Ilość afer dopingowych, oraz manipulacji bukmacherskich jest tak horrendalna w sporcie, że wskazuje historyczną przepaść, oraz przeraźliwy dysonans pomiędzy sportem, który był kiedyś „zabawą, honorem, oraz czymś służącym zdrowiu” (jak chcieliby dawni astrologowie), a sportem, który stał się walką na śmierć i życie, przestał kierować się ideą olimpijską i zasadami fair play, a wielu sportowców na skutek intensywnego uprawiania swoich dyscyplin traci zdrowie, w tym także kondycję psychiczną (czego nie chce widzieć lud, który pożąda widowiska). Wypadałoby na nowo zdefiniować sygnifikatory sportu, ponieważ astrologia tradycyjna nie jest w stanie sprostać nowym znaczeniom. Wydaje się też, że wiele dyscyplin jest od siebie znacząco różnych, niektóre wymagają długotrwałej kondycji, inne szybkości, jeszcze inne refleksu, a część gier zespołowych prawdopodobnie promuje typ ludzi o określonych zachowaniach (przywódczych, albo kooperacyjnych). Nie jest więc rzeczą tak prostą, by współcześnie przyporządkowywać sport piątemu domowi i nad tym warto by się zastanowić.

* * *

Wracając do początku i do naszych tenisistów – bez wątpienia półfinały (albo więcej) Wimbledonu są powodem do dumy, a także zawodolenia, zwłaszcza dla tych, którym tenis ziemny się podoba. Oglądam tenis od kilkunastu lat, naturalnie od sukcesów Agnieszki Radwańskiej ta intensywność się wzmogła. Onegdaj uczyniłem o niej artykuł [http://gwiazdologia.naszeszczescie.pl/agnieszka-radwanska-horoskop/] , z hipotezami, co by było, gdyby urodziła się tuż przed godziną trzynastą. Czy zrobiłem to dobrze? – do dnia dzisiejszego mam wielkie wątpliwości. Wydaje mi się jednak, że uprawomocnione jest połączenie koniunkcji Marsa i Jowisza w znaku Byka, w kwadraturze do Księżyca, co wskazuje na cierpliwość tenisistki połączoną z bojowością, jak również posadowienie ważnego sygnifikatora, być może władcy Ascendentu, w domu ósmym bądź dwunastym. Tak mówi „intuicja” astrologa. Miejmy nadzieję, że Baza Horoskopów PTA wzbogaci się o godzinę horoskopu z oficjalnego źródła (czyt: od samej Agnieszki Radwańskiej).

* * *

Jeśli chodzi o Jerzego Janowicza, to warto przejrzeć jego hipotetyczny radix.

JERZY JANOWICZ (horoskop ustawiony na godz 12:00)

J Janowicz

Jest on oczywiście znacząco okrojony – w ogóle większość radixów pozbawionych godziny służy do projektowania życzeniowego astrologa, choć czasami ta „życzeniowość” miewa dość długi i całkiem niezły z profetycznego punktu widzenia żywot. U Janowicza najwiekawszą prognozą było zaćmienie na Słońcu, które miało miejsce 13 listopada 2012r., wtedy to też zaczęła rosnąć jego gwiazda (turniej w Paryżu).

 

Jerzy Janowicz jest bardzo intensywnym Skorpionem, przy czym Słońce robi w tym znaku koniunkcję z Wenus i Plutonem, a także sekstyl do Saturna. Obraz douzupełnia Księzyc w znaku Wagi, ale bez wątpienia nie jest to typowo wagowy Księżyc, ponieważ tworzy on aspekt do Merkurego, Marsa, Urana, albo Neptuna, względnie Jowisza. Wydaje się, że najbardziej uprawomocnione byłoby łączenie Księżyca z Marsem i Jowiszem (trochę w sukurs za radixem Radwańskiej), dodające pewności siebie, oraz Lew, albo Panna na Ascendencie, co dawałoby obietnicę urodzin po godzinie 20:30 wzwyż. Bez wątpienia kusi też okolica 11:30.

 

Aspekt Księżyca z Marsem i Jowiszem dodawałyby większej zaciętości, oraz pewności siebie. Słońce w sekstylu do Saturna (w każdej wersji horoskopu), oraz w koniunkcji z Plutonem tworzy „ideał sportowca” podług astrologicznego toku rozumowania, ponieważ Saturn daje cierpliwość i metodyczność (chłód) w działaniu, natomiast Pluton dorzuca determinację, oraz waleczność. Stąd być może tak często przewijające się opowieści o układach Słońce/Pluton, Mars/Pluton, które dają wysyp milionów (miliardów!) sportowców, z czego powodu ubolewa zapewne ograniczona ilość sportowych stacji telewizyjnych. Żeby jednak sporządzić przyzwoity horoskop Jerzego Janowicza, wypadałoby również poznać jego godzinę urodzenia. Nie wystarczy przeczytanie kilkudziesięciu relacji sportowych, oraz obejrzenie kilkunastu meczy.

 

Poniżej odnalazłem kilkanaście doborowych przypadków znakomitych sportowców. Prawdopodobnie większość przypadków jest przykładem sportowca wybitnego, starałem się dość dobrze wyłowić mistrzów sportu z szerokiej bazy horoskopów. Niestety, nie udało się odnaleźć kilku danych, co oznajmiam z ubolewaniem. Dane Michaela Jordana, Pelego, Franza Beckenbauera, Michaela Schumachera, albo Michaela Phelpsa są wciąż jedną wielką niewiadomą, chociaż pojawiają się tu i ówdzie liczne, w większości przypadków, niesprawdzone sugestie. W wolnej chwili zachęcam do przejrzenia poniższej listy, z zapewnieniem, że mamy do czynienia z naprawdę wybitnymi jednostkami. Kryterium ich doboru jest czysto selektywne, nie zaś astrologiczne. Miłego przeglądania!

 

http://www.astro.com/astro-databank/Ali,_Muhammad ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali_(bokser)

(Lew ASC, Saturn w X domu, najbliższe aspektu z Księżycem Merkury i Jowisz, Mars w Byku)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Federer,_Roger ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Federer

(Panna ASC, Bliźnięta MC, najbliższe aspektu z Księżycem Wenus i Mars, Mars w Raku)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Cruyff,_Johan ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Johan_Cruijff

(Lew ASC, Byk MC, najbliższa aspektu z Księżycem Wenus, Mars w Baranie)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Gretzky,_Wayne ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Wayne_Gretzky

(Wodnik ASC, Skorpion MC, najbliższe aspektu z Księżycem Słońce, Merkury, Wenus, Mars w Raku)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Henin,_Justine ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Justine_Henin

(Waga ASC, Rak MC, najbliższe aspektu z Księżycem Saturn, Słońce i Merkury, Mars w Wadze)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Fangio,_Juan_Manuel ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Juan_Manuel_Fangio

(Baran ASC, Wenus, oraz Słońce i Saturn w Wadze w domu X, Księżyc tylko w aspekcie z Uranem, Mars w Baranie Id.)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Woods,_Tiger ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Tiger_Woods

(Panna ASC, Bliźnięta MC, najbliższy aspektu z Księżycem Mars, Mars w Bliźniętach)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Williams,_Serena ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Serena_Williams

(Byk ASC, Koziorożec MC, najbliższe aspektu z Księżycem Wenus oraz Neptun, Mars w Lwie)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Thorpe,_Ian ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Ian_Thorpe

(Koziorożec ASC, Waga MC, najbliższe aspektu z Księżycem Saturn, oraz Uran, Mars w Strzelcu)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Roy,_Patrickhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Patrick_Roy
c
iekawostka:  Patrick Roy urodził się tego samego dnia w tej samej prowincji, co Mario Lemieux.

(Skorpion ASC, Pluton-Uran MC, najbliższe aspektu z Księżycem Słońce – Merkury, Mars w Strzelcu)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Muller,_Gerd ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerd_M%C3%BCller

(Panna ASC, Byk MC, najbliższa aspektu z Księżycem Wenus, Mars w Raku)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Longo,_Jeannie ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Jeannie_Longo

(Ryby ASC, Saturn w X domu, najbliższy aspektu z Księżycem Saturn, Mars w Byku)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Jones,_Marion ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Jeannie_Longo

(Skorpion ASC, Saturn przy MC, najbliższe aspektu z Księżycem Jowisz i Słońce, Mars w Bliźniętach)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Connors,_Jimmy ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Connors

(Waga ASC, Merkury – Pluton w X, najbliższe aspektu z Księżycem Merkury, Jowisz oraz Neptun, Mars w Strzelcu)

*

http://www.astro.com/astro-databank/Garrincha,_Manuel ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Garrincha

(Ryby ASC, Strzelec MC, najbliższe aspektu z Księżycem Słońce, Mars w Strzelcu)

– — –

Napisano: w dniach 01 – 02/07/2013.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy