PROGNOZA ASTROLOGICZNA NA ROK 2017

Witam Państwa!

Prognozowanie przyszłego, 2017 roku, nie jest w kontekście minionego roku rzeczą prostą. Bycie astrologiem wymaga od siebie uczciwości poznawczej i – od czasu do czasu – bicia się w piersi oraz weryfikacji stale pogłębianej wiedzy i doświadczenia. Okazuje się, że rok 2016 w pewnym sensie był bardziej nieprzewidywalny, niż… przewidywalny. Okazuje się, że “zła passa ezoteryków” z roku 2015, zwłaszcza w kontekście nietrafionych prognoz politycznych (miał wygrać Komorowski…) znalazła kolejne surowe żniwo w roku 2016 (miało nie być Brexitu, miał przegrać Trump, itd.; opisuję tą porażkę poznawczą ->tym WPISEM). Pomni niepowodzeń z roku 2015 profeci zajęli ostrożne, defensywne pozycje, albo wypowiadali się na ważne kwestie dotyczące roku 2016 w sposób zdecydowanie niejednoznaczny, żeby ponownie nie wpaść pod kombajn surowej historii. Tym niemniej, ta była zdecydowanie … do przewidzenia! Nie inaczej, daliśmy się nabrać sobie samym, własnym ukrytym preferencjom politycznym, kalkulacjom i … niewierze w siły działania astrologii! 

Sat_Nep

*

ROK 2016 – HISTORIA SATURNA I NEPTUNA

W kontekście odchodzącego roku 2016 skupiłem się rok temu najbardziej na temacie KWADRATURY SATURNA I NEPTUNA, która była energią dominującą. Zastąpiła ona trzyletni okres dominacji kwadratury wielokrotnej Urana i Plutona, która miała miejsce w latach 2012-2015. Cykl Saturna i Neptuna bardzo silnie kojarzył mi się z przemianami politycznymi, zawirowaniami, niepewnością i … losami komunizmu. Napisałem zatem w “PROGNOZIE 2016” [->LINK] takie zdania:

ten typ wiązania dziwnie skorelowany jest z roszczeniowością, komunizmem, albo tendencją rozumienia struktur, lub porządków, w formie dziejowego cierpiętnictwa, lub służby. Widzieliśmy to w latach 1917 (rewolucja październikowa) – 1953 (odwilż komunistyczna i samokrytyka) – 1989 (fala transformacji postkomunistycznej w Europie).

Cóż, wątek “komunizmu” albo “pseudokomunizmu” bywał bardzo często wykorzystywany w licznych kampaniach wyborczych, albo wypowiedziach samych polityków, odnośnie kondycji świata AD 2016. Przypominam, że horoskop III RP (podgląd ->TUTAJ) sam jest skonstruowany na koniunkcji Saturna i Neptuna na IC, co oznacza czasami budowanie zamków na piasku, albo na zamglonym (Neptun) osadzeniu struktur (Saturn), którym powinniśmy ufać, albo w których powinniśmy mieć oparcie. Nagle okazuje się, że te przewidywania częściowo się sprawdziły, skoro poddawany ciągłej presji, krytyce zewnętrznej i wewnętrznej rząd PiSu z łatwością poradził sobie z deformacją, psuciem, albo też wykazaniem częściowej indolencji takich struktur, jak choćby Trybunał Konstytucyjny, czy sama Konstytucja (której horoskop opisywałem ->TUTAJ). Łatwość zniszczenia ponad 25 letniego dorobku wydaje się być z jednej strony świetnym powodem do podważania kompetencji i uczciwości rządzących, ale czy aby … nie wskazuje na jednoczesną słabość tego, co do tej pory z mozołem budowano? Czy tama dotychczasowego ustroju (Saturn) nie została zdefiniowana, jako coś nieszczelnego i niedoskonałego, przez co może przeciekać mnóstwo absurdów, lub utopijnych pomysłów (Neptun)? W dalszym ciągu trwało też niszczenie tego, co poprzedni rząd nie zdążył dokończyć, czyli rozwalanie OFE do końca. Opisywałem zjawisko utraty wiary w emerytury i totalnego rozkładu emerytalnego systemu już w tekście z … 18 lutego 2012, wciąż dostępnym [->TUTAJ]. Tam też padły m.in. sformułowania o niewydolności całego systemu, pojawiły się też pierwsze jaskółki dotyczące quasi emerytury obywatelskiej w Nowej Zelandii (słowa Wojciecha Suchomskiego z Astrobiznes). Emerytury i starsi ludzie to znaki Koziorożca, równoznaczne z Saturnem, poczuciem bezpieczeństwa i zbieraniem “owoców pracy” z całego życia. Co się dzieje, gdy Saturn i Neptun się krzyżują? Nie mniej, nie więcej, tylko CHAOS. Zatem rok 2016 był rokiem chaosu, w szczególności dotykającego zaufania do instytucji, które wydawały się do tej pory bezpieczne.

Dlaczego jednak CHAOS był niezauważalny? Było tak, ponieważ został on zastąpiony ILUZJĄ. Iluzja została zawarta m.in. w ideach:

 • solidarności (“zjednoczymy się”, “będziemy razem”)
 • równości (“bić bogatych”, “trzeba wyrównać szanse”)
 • zatarciu starych granic (“pomożemy biedniejszym, słabszym”)
 • poczuciu, że chore struktury można zreperować (“usuniemy złe sądy, złe systemy i zastąpimy je lepszymi”)

Ta utopijność czerpie swoją siłę z kłamstwa, ale czyni również pozytywną rzecz, ponieważ zdarza się jej usuwać słabsze saturniczne struktury. Jeśli więc mieliśmy do tej pory propozycję betonowego i błędnego w swym uporze światopoglądu (złe atrybuty Saturna), został on podmyty ludzkimi emocjami i lękami (złe atrybuty Neptuna). Okazało się, że nie zawsze strach i uczucie źle osądza, czego przykładem okazała się fałszywie optymistyczna prognoza dotycząca koncepcji osiedlania milionów uchodźców wojennych z Syrii (Angela Merkel i jej horoskop z Neptunem na MC!), albo dziwnie zaprogramowana wiara w wieczny wzrost ekonomiczny, oderwany od oczekiwań i zaspokojenia pracowników, którzy ten wzrost stymulują i napędzają. Czego konwekwencją były liczne rzesze niezadowolonych i zbuntowanych, które wyniosły do władzy Donalda Trumpa, wyprowadziły Wielką Brytanię (prawdopodobnie) z UE, lub też zbudowały przyszłe szanse bardziej szarżujących, by nie powiedzieć – bezczelnych, polityków, grających do tej pory drugie skrzypce.

*

ROK 2017 JAKO CZAS ATAKOWANEGO JOWISZA

jowisz_uran_pluton

Jak prezentuje się rok 2017? W roku 2017 aspekt Saturna i Neptuna rozjeżdża się. Najważniejszym elementem staje się PÓŁKRZYŻ JOWISZA Z URANEM/PLUTONEM. Tak się składa, że jest to pokłosie tego, co miało miejsce w latach 2012 – 2015, ale dzieje się to “na raty”. Jowisz raz podchodzi do Urana, po czym przybliża się do Plutona, by znów wrócić do Urana i ponownie aspektować z Plutonem. Tego typu randki planetarne powodują naturalne reakcje związane z Jowiszem, ponieważ to on staje się planetą kluczową. Jowisz, odpowiedzialny za takie sprawy jak: religia, wiara, światopogląd, porządek społeczny (bardziej w sferze obyczajowo-religijnej, niż ekonomiczno-strukturalnej jak Saturn) zostanie poddany ciężkim próbom.

O tym, jak fatalnym w skutkach może być takie aspektowanie, świadczyć może “prawo” polskie, które większość osób traktuje jako zło konieczne. Wyrazem degrengolady jest brak angażowania się większości społeczeństwa w akcje obywatelskie, lub też stosunkowo niska solidarność z dotychczasowym porządkiem prawnym (vide konstytucja, systemy i porządki prawne, itd.). Okazuje się, że większości osób takie “głupoty” nie interesują. Czy to opozycja Jowisz – Uran? A może wątłe i kruche podstawy Saturna i Neptuna? Tak czy owak, warto się przyjrzeć wszelkim państwom, podmiotom i … horoskopom urodzeniowym, w których Jowisz pełni rolę ważnego klucza, tranzytującego kluczowe punkty. Przy czym mieć na względzie, że miejsce, które ów Jowisz będzie dociskał (zwł. koniunkcją lub opozycją) będzie spotykało się z interwencją Urana (zmiana, rozwalenie starego), lub Plutona (wejrzenie w głąb, silne przemiany, nienasycenie).

*

CO SIĘ DZIEJE W POLSCE A.D. 2017 – HOROSKOP POLSKI

352px-PolskaIIIrp-2

Pisząc o losach Polski w latach 2017 – 2018, już wyemancypowałem we wrześniu 2016 taki tekst [->TUTAJ], w którym m.in. wskazałem na listopad 2016r. jako czas dziwaczny i pełen miłych dla uszu ludu obietnic (Neptun/Mars i progresywny nów na Wenus). To spełnienie już nastąpiło przynajmniej w dwóch dziedzinach: intronizacji Chrystusa Króla (sic!) i tzw. Konstytucji dla biznesu (autorstwa M. Morawieckiego). Towarzyszą temu jeszcze dwie, a może i nawet trzy inne obietnico – iluzje: obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku i człapiąca reforma edukacji. Wszystkie te sprawy mają związek z działaniami zamglonymi (Neptun w pozycji Ryb tranzytujący polskiego Marsa w Strzelcu). W tym samym wpisie za kluczowe dla Polski uznałem sierpień. Niebagatalne znaczenie mogą nieść również listopad 2017r. i w dalszej perspektywie zwłaszcza luty 2018r. W ogóle sporo osób “czuje” jakąś dziwną zmianę, która pojawia się jesienią 2017r. Zobaczymy, czy chodzi tylko o drobiazgi typu rekonstrukcja rządu, czy coś bardziej spektakularnego w stylu zmiany premiera. Ja bym jednak genezę zjawiska odnalazł w sierpniu 2017 roku, tak jak celnie w czerwcu 2014 roku pisałem o aferze taśmowej [->TUTAJ], że stanie się gwoździem do trumny poprzedniej władzy, co większość obserwatorów sceny politycznej zignorowało, sądząc, że zjawisko zostanie zamiecione (jak zwykle) pod dywan. Poniższe słowa okazały się prorocze:

Pluton i Uran, podkopujące fundamenty tego państwa wskazują, że mamy do czynienia z upadkiem całej klasy politycznej, z upadkiem autorytetu większości doradców gospodarczych, z niechlubnym udziałem służb specjalnych.

… co stało się dalszą kanwą opowieści o ośmiorniczkach, zegarkach i “idiotach, którzy zarabiają tylko sześć tysięcy złotych“. Faktycznie, większość nagrań okazała się mieć znaczenie strategiczne dla przebiegu przyszłych wyborów, w których zwyciężył PiS. Uran – Pluton wykonał swoją powinność i zburzył zaufanie do instytucji państwa. Czy wiarygodność i treść nagrań jest tutaj aż tak mocno istotna? Nie! Liczy się efekt “rozwalenia”, co Uran do spółki z Plutonem zrobiły. Dokładnie na jakieś silne przesilenie liczę w okolicach sierpnia 2017r., kiedy progresywny Księżyc tworzy kwadraturę do Plutona, zaś Mars – krótko, bo krótko – ale towarzysząc temu zjawisku aspektuje opozycją Księżyc III RP.

Tutaj też pojawiają się zgrzyty dotyczące koalicji, albo rządów PiSu. Albo zamordyzm, albo rozprężenie. Biorąc pod uwagę charakter Marsa i Plutona, obstawiam opcję numer jeden, że istnieje ryzyko zdarzenia trudnego, nie pozbawionego przemocy.

*

CIEKAWE DATY W ROKU 2017 

Gdyby spojrzeć się kluczowym datom w roku 2017, proponowałbym rzucić okiem na tak strategiczne momenty jak:

 1. 11 lutego 2017r. – zaćmienie Księżyca na linii 22 stopnia Lwa – Wodnika
 2. 26 lutego 2017r. – zaćmienie na Neptunie. Okazja na powstanie dziwnej okoliczności polityczno – religijnej. Warto spoglądać na losy wszystkich państw, które z tej okazji mają kluczowe planety aspektowane przez Neptuna (pozycje znaków zmiennych: Bliźniąt, Panny, Strzelca i Ryb)
 3. 20 marca 2017r. – bardzo specyficzne i trudne wejście w wiosnę. Dokładnie gdy Słońce wejdzie do znaku Barana, Księżyc będzie znajdował się w koniunkcji z Saturnem. To trudna konfiguracja. Kluczowe są pozycje planet w końcówkach znaków zmiennych dla poszczególnych państw, osób, podmiotów. Może to być pretekst do reform i ciężkiej pracy, ale może to być też początek budzenia się po “igrzyskach” saturniczno-neptunowych. Inaczej mówiąc – być może już od wiosny 2017 okaże się, że wiele obietnic politycznych, powstałych na fali Saturna – Neptuna (2016) jest fikcją, oszustwem, albo zostały dziwnie zaplanowane. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że nastąpi COFNIĘCIE pewnych postanowień (np ktoś straci władzę, albo pewne akty prawne, lub wyborcze zostaną unieważnione, lub zawieszone)
 4. 5/7 kwietnia 2017r. – trzy dziwne dni. Rozgrywającymi są Słońce przemierzające wokół energii Jowisz-Pluton i Wenus krzyżująca się z Saturnem. Podczas tych dni wielkie i wspaniałe plany, albo duże przedsięwzięcia będą ulegały próbie usankcjonowania, lub ograniczenia, co stworzy dziwaczną formalizację, albo niepotrzebny przymus. Może powstać dziwny akt prawny, dziwne “wyznanie jowiszowe” (np. zamach stanu, zamach terrorystyczny, złamanie przepisów). Nie trzeba dodawać, że w takich momentach ślubów, albo umów się nie powinno podpisywać, ponieważ mogą się skończyć wybitnym niepowodzeniem.
 5. 3 czerwca 2017r. – bardzo ujmujący dzień, trygon świateł w żywiołach powietrza przy sporym udziale Jowisza, trygon Saturna z Wenus, ale też Słońce kwadrat Neptun i Wenus koniunkcja Uran. Jest to moment bardzo ciekawy, rodzaj bramy do przeskoczenia, albo dania sobie szansy. Gwałtowność Marsa (na Betelgezie) i Urana z Wenus dają wybuchowość i niezwykłe przyspieszenie, w wielu dziedzinach.
 6. 25 czerwca 2017r. – Mars w Raku skrzyżowany z Jowiszem i w trygonie do Neptuna wyraża to co najlepsze i to co najgorsze: wrażliwość może być kluczem do wyrażenia wnętrza zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny.
 7. 7 sierpnia 2017r. – zaćmienie Księżyca na linii 15 stopnia Wodnika – Lwa
 8. 21 sierpnia 2017r. – zaćmienie Słońca pod koniec znaku Lwa
 9. 5 października 2017r. – koniunkcja Wenus i Marsa w znaku Panny, pełnia w Baranie. Szaleństwem jest brać ślub na uszkodzeniu Wenus przy jej jednoczesnym upadku, gdzie para Wenus/Mars tworzy ścisłą kwadraturę 7 października 2017r., dyspozytor Merkury (władca znaku) krąży zaś blisko gwiazdy wdowieństwa (Winogrodnik). Proszę uważać.

*

KRÓTKI PRZEGLĄD PO HOROSKOPACH PAŃSTW

Jeśli chodzi o geopolitykę, warto się przyjrzeć:

 1. Horoskopowi Stanów Zjednoczonych [->ŹRÓDŁO], który po progresywnym podejściu Księżyca do Urana w okolicach wyboru Donalda Trumpa (to jest ta rzekoma “rewolucja antyestablishmentowa”, która uśpiła większość astrologów) będzie miała opozycję tegoż Księżyca do Marsa w okolicach grudnia 2017. Zagadka: co się działo na koniunkcji progresywnego Księżyca na Marsie USA? II wojna w Zatoce Perskiej! A co się działo miesiąc po uściśleniu opozycji Księżyca progresywnego do Marsa (sytuacja analogiczna do grudnia 2017r.), a dokładniej na początku sierpnia 1990r. w związku z polityką USA? Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej. Takie “czary”! Swoją drogą, już w styczniu Saturn będzie w ścisłej opozycji do Marsa USA. Czy nastąpi kolejna “zimna wojna”?
 2. Horoskopowi Rosji [->ŹRÓDŁO], który w 2016 roku przypominał sen niedźwiedzia zimowego (Saturn i Neptun dysponujące Merkurym Rosji, również aspekt Saturna do pary Mars-Jowisz; pełnia w domach upadających VI – XII starego solariusza). Wydaje się, że Neptun na DSC przyszłego solariusza sprawia, że albo Rosja będzie udawać dobrodusznego misia, którego aż chce się poklepać po pleckach, albo będzie rozsiewać mgłę niepewności i lęków. Możliwe prowokacje i dezinformacja oraz utrata sterowności w polityce zewnętrznej. Jeśli USA idzie w stronę polityki agresji, to Rosja powinna udawać niewiniątko, pragnące miłości i pokoju.
 3. Horoskopowi Niemiec [->ŹRÓDŁO], których struktury (od wiosny 2015r. aspekt Uran/Saturn), jak i instynkt samozachowawczy drżą w posadach (kończący się wiosną 2017r. Neptun/Mars). Rachunek powinien być surowy (Księżyc w dokładnej opozycji do Urana w solariuszu), w szczególności we wrześniu 2017r. (progresja Księżyc/Mars). Prawdopodobnie wtedy też będą miały miejsce wybory do Bundestagu i może to być bardzo brutalny spektakl, co w przypadku tego państwa może zaskakiwać (dla przypomnienia, wybór Trumpa nastąpił na progresji Księżyc/Uran). Descendent Niemiec jest tranzytowany dyrekcją Neptuna, co daje świetny przykład zaciemnienia obrazu tego, z czym trzeba się zmierzyć, jeśli chodzi o zewnętrzne warunki. To dzieje się od paru lat i może wskazywać pewne przełożenie tego, co może dziać się … w Rosji (też Neptun DSC). Kosmogram Niemiec wygląda jak Dobry Gospodarz (władca ASC na IC), który sam się doprowadza do upadku (Słońce na IC na Winogrodniku), chociaż ma w sobie wielkie pokłady i potencjały do zmian i przekraczania wielu granic (Jowisz w d. I, Księżyc w Rybach w d. IX).
 4. Horoskopowi Francji [->ŹRÓDŁO], gdzie w kwietniu – maju będą miały miejsce wybory prezydenckie. Saturn w opozycji do Księżyca i Uran aspektujący osie dają wrażenie, że zderzą się pragnienie powrotu do czasów spojniejszych z próbą zrewolucjonizowania sceny. Przy czym dochodzi do bardzo ciekawego przekształcenia nastrojów społecznych, skoro progresywny Księżyc znajdując się w okolicach stycznia na Uranie, ledwie parę miesięcy później utworzy trygon do Saturna. Wydaje się, że Francja jako jedyny kraj pójdzie jak zwykle pod prąd. Rewolucją może się tutaj okazać brak rewolucji. Niewykluczony mocny początek roku, aż do początkowych dni lutego.

Wiadomo, że przeglądanie każdego kosmogramu państwa to praca precyzyjna i wymagająca lepszego wglądu. Astrolog nie jest w stanie wszystkiego prześledzić naraz, dlatego nie zostały ujęte kosmogramy Chin, Indii, Izraela czy Włoch. Podobnie wypadałoby śledzić losy państw w kontekście wyborów. Być może progresja Księżyca do Urana zapowiadała nadejście Donalda Trumpa, tak jak wielokrotne aspekty Księżyca-Saturna w horoskopie III RP doprowadziły do zwycięstw faworytów “prostego ludu” (wieś, zapracowani, ubogo uposażeni, surowi reprezentanci narodu)? Wszystko wymaga rzetelnego opracowania i długotrwałego siedzenia – ślęczenia nad każdym kosmogramem, co w dobie triumfów astrologii “lekkiej, łatwej i przyjemnej” nie jest rzeczą prostą.

—  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —

Napisano: 01/12/2016

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: –> KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: –> TUTAJ

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy