Neptun w Rybach, trygon wodny, a los zwierząt.

Witam Państwa!

Na niebie uściślił się Wielki Trygon w żywiole wody. Symboliczne uściślenie nastąpiło przykładowo dnia 17 lipca 2013r., około godziny 22:30 (proszę ustawić Neptuna na ASC). Wówczas Neptun znajdował się na Ascendencie, a Jowisz tworzył połowę drogi pomiędzy dokładnymi trygonami do Saturna (od którego separuje) i Neptuna (do którego aplikuje). We wszystko jeszcze angażuje się Mars w Raku, który nieco później podąża ścieżkami Jowisza. Szkoda byłoby pozostawić to astrologiczne wydarzenie bez komentarza.

Archetypowe znaczenia Neptuna w Rybach, Saturna w Skorpionie oraz Jowisza w Raku przedstawili już inni astrologowie i nie warto tego nadpisywać po raz kolejny. Możemy z pewnością uznać, że taki układ wywoła następstwa, związane ze skojarzeniami z żywiołem wody. Ta jakość jest opisywana w różnych wariacjach: jako świat głębokich doznań, przeżyć, poczucie bezpiecznego otoczenia, które owocuje najczęściej korzystnym wzrastaniem zgodnym z duchem epoki i charakterem społeczeństwa (egzaltacja Jowisza w Raku), potrzeba zachowania albo zawierania tajemnicy, w celu ochrony siebie albo zawiązania emocjonalnej relacji (Skorpion), czy też motyw błogich i niekolidujących relacji na poziomie wzajemnej empatii, zrozumienia, czy zawiązywania harmonii (egzaltacja Wenus w Rybach).

Czy motyw Trygonu Wody przejawił się w jakiś sposób podczas głosowania nad “ubojem rytualnym”? Wszystko wskazuje na to, że tak. Świat przeżyć, cierpień, współczucia, został wyrzucony w przestrzeń publiczną. Wiele osób niespodziewanie zaczęło czytać artykuły o rzeźniach, prawach zwierząt, dylematach konsumpcyjno – religijnych, prawach do obrządku, oraz prawach do jak najmniej bolesnej śmierci.

*

Horoskop głosowania wygląda tak (źródło):

Ubój rytualny odrzucenie

 

Temat uboju rytualnego jest bardzo, bardzo trudny i wywołuje bardzo silne, najczęściej negatywne emocje. Nie dziwię się, ponieważ zestawienie dwóch słów jest wyraziste i przypomina językowy koszmar. Nawet najwięksi przeciwnicy tego obrządku muszą przyznać, że słowo ubój samo w sobie niesie bardzo potężną dawkę emocji: mamy tutaj do czynienia ze śmiercią, uprzedmiotowieniem czegoś (kogoś!) żywego (zwierzęcia) i eksponowaniem zła, którego dopuszczać się ma zabójca – człowiek. Słowo “ubój” eufemistycznie zastąpiło słowo “zabijanie”. Oczywiście doskonale wiemy, że śmierć człowieka i śmierć zwierzęcia to sprawy nieporównywalne, aczkolwiek zagorzali obrońcy praw zwierząt mają odmienne zdanie (nie jest to wcale taka rzadkość). Podobną argumentację rozmywania (ukrywania) znaczenia używają przeciwnicy “aborcji”, albo “eutanazji”, dla których te słowa brzmią również eufemistycznie, dokonując formy zastępczej wobec słowa “zabijanie”. Zwróćmy przy okazji uwagę, że zestawienie aborcji i uboju rytualnego nie jest tak absurdalne jakby zdawać się mogło – poseł Jan Bury (PSL) wykonał w Radiu Zet następujące pouczenie: “To jest obłuda. Niektórzy politycy mówią: jestem za aborcją, za eutanazją, ale przeciwko ubojowi rytualnemu. No, nie dajmy się zwariować“.

Bez wątpienia w jednym stwierdzeniu poseł ma rację – wydaje się, że trudno nie zwariować. A wariuje pomału pół Europy, wystarczy przeczytać artykuły w prasie. Ta moneta skandalu polityczno – religijnego ma jednak nie tylko awers, ale i rewers. Oprócz debaty co komu wolno, a czego nie wolno, pojawia się dyskusja dotycząca konfliktu obrońców zwierząt z obrońcami tradycji religijnych, oraz – co jeszcze istotniejsze – rozwinięte zostają tematy dotyczące samego uśmiercania zwierząt. Część mięsożernych laików, konsumujących ze smakiem produkty z zabitych zwierząt, może zapoznać się z techniczną procedurą uboju. Nie brakuje tam drastycznych, stój – realistycznych opisów, dotyczących chowu i zabijania zwierząt. Jest wiele artykułów dotyczących opisu żywota zwierząt, oto jeden z nich.

Wydaje się, że wydarzenie to zdominowało ostatnie kilkanaście dni (art. pisany 18-19 VII 2013 – dop.aut) i będzie odbijać się szerokim echem przez najbliższy czas. Protestują środowiska arabskie i żydowskie, rzeźnie szykują pozew zbiorowy, rabini rozmawiają w Brukseli o decyzji polskiego Sejmu, Jan Hartman rozważa, czy jedzenie mięsa jest złe. Czy astrologia ma coś do powiedzenia? Jak zawsze – ma.

* * *

Rozpocznijmy. Księżyc w siódmym stopniu Panny zdążył utworzyć sekstyl z Jowiszem oraz Saturnem, aby następnie podejść do opozycji z Neptunem – w tym momencie już separuje. Znaczenie Księżyca w kontekście całości horoskopu jest niebagatelne, ponieważ w jego znaku znajdują się po kolei: Słońce, Merkury, Jowisz i … Lilith (taka ciekawostka, ale całkiem istotna). W znaku Raka posadowione jest również Medium Coeli.
Dostrzegalna jest wzajemna recepcja Merkury – Księżyc (naprzemienne władanie znakiem Raka i Panny), koneserzy widzą również recepcję Saturna i Plutona, jeśli przyjąć założenie, że Pluton jest władcą Skorpiona (a Mars co najwyżej starym współwładcą). Dodatkowo sześć z siedmiu planet starożytnych, oprócz Saturna, znajduje się nad horyzontem.

No dobrze – co z tego obrazu wynika? Dużo.

1) Rządzący posłuchali głosu ulicy, który wg badań CBOSU w 65% nie zgadzał się z tą metodą zabijania zwierząt, z czego 87% stwierdziło, że ubój rytualny przysparza więcej cierpienia zwierzętom, a zaledwie 7% motywowało swój protest nietolerowaniem odmienności kulturowej [źródło: POLSKIE RADIO]. Księżyc w recepcji z Merkurym oznacza w tym horoskopie wzajemne porozumienie pomiędzy władcą domu IX (stanowienie prawa) oraz władcą domu X (władza).

2) Władza decyduje o śmierci DOSŁOWNIE. Słońce znajduje się na Gwieździe Stałej Kastor. Kastor i Pollux utożsamiane są z gwiazdozbiorem Bliźniąt (znów Merkury!), między nimi zachodzi jednak zasadnicza różnica. Kastor jest śmiertelny, a Pollux nieśmiertelny. Natura gwiazdy Kastor jest merkurialna (znowu te stanowienie prawa!), natomiast wg http://www.constellationsofwords.com kabaliści wiążą tą gwiazdę z tarotowym Słońcem. Widać to na większości kart tarota, proszę wpisać w wyszukiwarkę tarot Słońce, znajdzie się tam para Bliźniąt, ze Słońcem na zenicie.

3) Kontynuacja wątku 2: Kastor (symbol ziemskości, śmierci) znajduje się na Słońcu (władza), natomiast Pollux (symbol nieśmiertelności, boskości) to niemalże dokładne położenie… Medium Coeli (przyszłość, cel). Pollux w tradycji astrologicznej ma naturę Marsa, “złego chłopca” LINK.  Reinhold Ebertin podaje w “Gwiazdach Stałych” (s.44) , że ta gwiazda górowała w horoskopie samego Józefa Stalina. Ów dyktator zasłynął z potężnego okrucieństwa, dlatego też kontekst “mordu rytualnego” związany z jego osobą wywołuje mocne skojarzenia. Oczywiście, warto natychmiast zaznaczyć, żeby do samego posadowienia Polluxa w każdym horoskopie podchodzić z należytą ostrożnością. Tym niemniej pasterski i śmiertelny Kastor, kojarzony z Apollem znajduje się w tym horoskopie na Słońcu, zaś nieśmiertelny i kojarzony z Herkulesem Pollux znajduje się na Medium Coeli (rzecz o uboju rytualnym). Jest to zasadniczo wstrząsająca symbolika.

4) Dalej zwróćmy uwage na posadowienie Gwiazdy Menkalinan. Jest to druga gwiazda, Beta konstelacji Woźnicy. Woźnica trzyma w rękach koźlątko, sygnifikuje je szczęśliwa i dobroczynna Gwiazda Stała, Cappella. Menkalinan to lewę ramię Woźnicy. John Frawley na warsztacie o gwiazdach stałych opowiadał o Menkalinan w kontekście dr Guillotin, jako metodyce miłosiernego działania. Guillotin funkcjonuje w świadomości społecznej jako propagator humanitarnego sposobu zabijania.

Zagadka – z czym aspektuje wspomniana gwiazda? Z Marsem (koniunkcja). Czego symbolem jest Mars? Krwi. Czego chce uniknąć opiekuńczy Woźnica, trzymający w ręku zwierzę (koźlątko). Krwi i okrucieństwa. Z czym wiążemy naturę Marsa? Z Polluxem (MC). A z czym powiążemy naturę Menkalinan, Woźnicy? Naturalnie z Kastorem, który znajduje się w dokładnej koniunkcji ze Słońcem.

Robi się coraz ciekawiej. Proszę przy okazji spojrzeć na konstelację WOŹNICY, a także na BLIŹNIĘTA. Rozwijanie wiedzy na temat posadowienia gwiazdy w układzie gwiazdozbiorów uzupełnia wiedzę astrologiczną i znacząco ją ubogaca o elementy mitologiczne. Warto to robić.

5) Zapewne wszystkich intryguje pozycja Księżyca. Otóż to, zdążył on utworzyć opozycję do Neptuna oraz oczywiście … Fomalhaut. Tak! Gwiazda Stała Fomalhaut uczestniczy w procesie, w rytuale magicznego Wielkiego Trygonu. Co oznacza Fomalhaut? Symboli jest wiele. Bez wątpienia jest to jedna z czterech gwiazd przesilenia, oznaczającego przesilenie zimowe. U Leona Zawadzkiego czytamy:

“Jedna  z  kardynalnych  gwiazd  naszej  Galaktyki, związana z żywiołem  Powietrza.  Strażnik  Południa.  Łączy  w  sobie  moce Merkurego, Urana i Słońca”

“Potrafi nawet pobudzić zły charakter ku przemianom, które kończą się sublimacją. Potrafi zmienić to, co materialne, w przejawy duchowe”.

“W koniunkcji z  Księżycem  – tworzy, zachowuje i ujawnia potajemne sytuacje, stany psychiczne, a także interesy powodujące wiele konfliktów i wrogości,  na  koniec jednak pozytywny zysk, po wielu trudnościach. Aspekt separacyjny jest lepszy niż aplikacyjny”

“Fomalhaut ma  naturę  Saturna  i Merkurego  (Ptolemeusz)”. 

Zwróćmy uwagę, że po raz kolejny wymieniany jest kontekst związany z Merkurym. Warto nadmienić, że Fomalhaut jest bardzo trudną do interpretacji Gwiazdą, ponieważ spektrum jej działania może być różnorodne. Tym niemniej najistotniejszym jest przechodzenie ze świata materii do świata duchowego.

Otóż to – świat materii.

6) Saturn posadowiony jest na Gwieździe Stałej Khambalia. Znajduje się na lewej stopie, sygnalizuje niechronioną część ciała (pięta Achillesowa). John Frawley wskazuje na symbolikę raju, pięta symbolizuje ukąszoną przez węża część Ewy. To coś, na co jesteśmy szczególnie podatni, wrażliwi. Gwiazda ma naturę Merkurego i Marsa wg Ptolemeusza (ponownie ta para planet!).

Saturn znajduje się w znaku Skorpiona, kojarzonego wielokrotnie z uśmiercaniem (np mit o Skorpionie i Orionie). Motyw uśmiercania jest bardzo materialny, stanowi sedno problemu, ale otrzymuje wsparcie od Jowisza i Neptuna. Jednocześnie dyspozytor Saturna, Mars, wskazał na sposób radzenia sobie z wprowadzaniem (konsekwencją) śmierci – ma ono znamiona humanitaryzmu (Menkalinan).

*

Część osób zaintryguje zapewne kilka wątków pobocznych. Otóż, zwraca uwagę, że jeden z zagorzałych przeciwników uboju rytualnego, Andrzej Rozenek ma nów w znaku Ryb, a także Słońce w trygonie do Neptuna. Andrzej Halicki, który stał się nieoficjalnym liderem opozycji rządowej, to Mars na Antaresie (serce Skorpiona!), Słońce na Acrab (beta Skorpiona, wg http://www.constellationsofwords.com/stars/Acrab.html symbolika drzewa życia w ogrodzie Eden (ponowne nawiązanie do Raju, pięty Ewy…).

W horoskopie głosowania widać również oprócz połączeń Księżyca ścisłą półtorakwadraturę Słońca do Neptuna. Osie Węzłów wypadające na wierzchołku drugim i ósmym wskazują na potężne konotacje pomiędzy wartościami natury materialnej (finansowej) i emocjonalnej. Tuż obok znajduje się, od strony Skorpiona, Gwiazda Stała zwana Południową Szalką. Ebertin pisze o niej (s.67): “Południowa i Północna szala Wagi mają obdarzać nieśmiertelnością, lecz nie tyle w wyniku głośnych sukcesów, lecz raczej ze względu na tragiczne losy”. Przed oddzieleniem konstelacji Wagi od konstelacji Skorpiona motyw Płd Szali wiązał się ze szczypcami Skorpiona, zatem i zabiciem ofiary. Południowa Szala na drugim wierzchołku pokazuje fundamentalną wartość, jaką jest zabijanie ofiary.

*

Zapewne istota uboju rytualnego wymaga wielkiego wniknięcia w świat religii, która w świetle pracy nad tą ustawą została potraktowana jako coś okrutnego i anarchonicznego. Nie chciałbym znajdować się na miejscu osób, które w sposób tani i przedmiotowy przeciwstawiają religię wobec humanitaryzmu. Oni zajmują się czynnie polityką i są świadomi, że spora część ich decyzji ma podłoże społeczno – sondażowe, a nie jest motywowana gestami miłosierdzia. Być może temat wymaga bardziej wszechstronnego podejścia do sprawy – niestety, nie dysponuję odpowiednią wiedzą ekspercką zarówno jeśli chodzi o przemysł mięsny, jak i o wykształcenie religijne (zarówno z perspektywy Żydów jak i Arabów). Dlatego proszę wybaczyć, jeżeli źle odczytałem i źle zinterpretowałem horoskop tego głosowania. Jestem świadomy, że granica pomiędzy populizmem (“zwierzęta cierpią”, “religia zabija”) a szczerym humanitaryzmem (“godność i szlachetność każdej istoty”) bywa bardzo wąska, a czasem dochodzi do pomieszania pojęć, albo umysłów.

Starałem się wykonać interpretację dla danego momentu, ze szczególnym odniesieniem do Gwiazd Stałych oraz położenia Neptuna w Rybach, który wraz z Księżycem najbardziej odcisnął swoje piętno w tym momencie dziejowym. Rzeczy, które odnalazłem w kosmogramie głosowania, wydały mi się znaczące. Dlatego ten horoskop wart był opublikowania, bez względu na poniesione przez autora konsekwencje.

– — –

Napisano: w dniach 18 – 19/07/2013.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy