Klub Tarota. Przykłady działających elekcji grup i towarzystw.

Klub Tarota

Witam Państwa!

W dniu 10 grudnia 2013 o godzinie 11:48 została powołana do życia grupa Klub Tarota. Jak informuje Magdalena Walulik, jest to miejsce skierowane do wszystkich miłośników tarota. Obecnie grupa liczy 278 osób, ze znaczną przewaga kobiet (nieco ponad 70% uczestników).

Zapraszamy tarocistów amatorów i profesjonalistów, autorów talii lub ich potencjalnych twórców, osoby marzące o stworzeniu własnej talii, autorów książek o tarocie i recenzentów. Zachęcamy do dyskusji i wymiany poglądów, nauki i wspólnego zgłębiania tajemnic tarota” – tak brzmi fragment opisujący charakter grupy. Adres powołanej do życia wspólnoty znajduje się w tym miejscu: https://www.facebook.com/groups/KlubTarota/. Zastanawiają się zapewne co niektórzy: czy projekt grupowy się uda? Co będzie elementem dominującym tego miejsca? Jakie są najważniejsze cele?

Oto horoskop wykreślony przez Światosława Nowickiego, który jest wraz z żoną głównym pomysłodawcą istnienia grupy:

KThoro

Horoskopy wszelkich grup, stowarzyszeń i inicjatyw są dosyć skomplikowane w obsłudze, ponieważ interpretacja takiego horoskopu kojarzy nam się od razu z jakimś indywidualnym podmiotem, to znaczy – konkretną osobą. Tutaj mamy zaś do czynienia z funkcjonującym tworem, bytem zbiorowym. Można powiedzieć, że bliżej temu horoskopowi do horoskopu instytucji, lub państwa. Tak też należałoby to zinterpretować.

*

Zacznijmy od pozycji Słońca. Słońce często sygnifikuje przywódcę, albo szefa projektu. W tej pozycji Słońce odnajdujemy dwukrotnie na pożądanej pozycji, jeśli chodzi o cele formalne grupy. Jest ono posadowione w Strzelcu, który jest znakiem powszechnie uznawanym za mentorski, nauczycielski i wznoszący. Strzelec pośredniczy pomiędzy skrywanymi energiami Skorpiona, a publiczną emanacją Koziorożca, znajduje się pośrodku między tajemnicą, a ukazaniem jej w świetle dziennym – w domu dziewiątym tego horoskopu. Nie ulega wątpliwości, że Słońce w Strzelcu w znaczeniu nauczyciela pasuje w tej grupie do osoby Światosława. Niektórzy może zauważyli, że władca Ascendentu w kosmogramie Światosława [http://astrolog.org.pl/baza-horoskopow/Nowicki_%C5%9Awiatos%C5%82aw_Florian] , -> Wenus, jest oddalona w obrębie jednego stopnia względem pozycji Słońca założenia grupy Klub Tarota. Jest to wskazanie na to, że rola kobieca, rola Magdaleny jest bezcenna. Tytuł talii: TAROT APOKALIPSY, czyli Magiczny romans mistrza i Magdaleny ku chwale Anioła, wskazuje zresztą, że każdy szanujący się mistrz musi mieć swoją Magdalenę, albo co najmniej Małgorzatę.

 

Idziemy dalej. Spoglądamy na władcę Ascendentu (charakter grupy) i na Medium Coeli (co ona może uzyskać, czego chce). Dwukrotnie mamy do czynienia z władaniem Jowisza, ponieważ na osiach napotykamy na znaki Ryb i Strzelca. Zasadniczo więc możemy powiedzieć o powodzeniu tego projektu, którego głównym zamiarem jest kreatywne spełnienie. W zasadzie można by powiedzieć o „powrocie do przyszłości”, skoro Jowisz znajdujący się w domu piątym jest w retrogradacji. Grupa jest więc ambasadorem i motywem przewodnim dla projektów, innymi słowy – dzieci, które miały się już wcześniej narodzić, ale jakoś nie zdążyły. Głównym celem tego projektu jest więc stworzenie owoców twórczości. Brzmi to atrakcyjnie. Ale to nie koniec. Zwróćmy uwagę, że wierzchołkiem piątym władca Księżyc, który jest w pozytywnej recepcji wzajemnej z Jowiszem (czytaj: Jowisz w znaku Księżyca, Księżyc w znaku Jowisza). Istnieje więc mocne wskazanie na to, że twórcze macierzyństwo współgra z oczekiwaniami zwykłych członków i uczestników grupy. Najczęściej reprezentuje je właśnie Księżyc.

 

„Lud Tarotujący” zmierza w kierunku Marsa (Księżyc wkraczający do znaku Barana, do opozycji z Marsem) i wszystko nie jest tak piękne, jak by się mogło wydawać. Bądźmy uczciwi, a nie cukierkowi do bólu zębów (i próchnicy). Taki tok sprawy oznacza ekspozycję pewnych konfliktów i silnych emocji, które należy przetransformować na płaszczyźnie relacji wzajemnych z otoczeniem. Mars znajduje się w domu siódmym – jest to miejsce zarówno współpracowników, jak i wrogów. Księżyc idzie do opozycji z Marsem – wszystko więc wskazuje na to, że dojdzie, albo będzie dochodzić do pewnych konfliktów uczestników grupy ze światem zewnętrznym. O co może iść w tym konflikcie? O… dzieci Klubu Tarota. Dlaczego? Rzeczą oczywistą jest fakt, że owoce tej grupy są celem nadrzędnym i zasadniczo ważnym. Dzieci są spod znaku ezoterycznych Ryb. Owoców i efektów spodziewają się zarówno założyciele (Światosław), jak i uczestnicy dyskusji (Księżyc). Ich największym atutem jest wzajemna sympatia i akceptacja (wspomniana recepcja). Jednak nic w przyrodzie nie jest constans, jak to się mówi – pantha rhei. Księżyc pójdzie (albo i już poszedł) w aspekt opozycji do Marsa i zaznaczy w sposób podwójny relacyjny charakter tego sporu. Spór więc może dotyczyć zaufania wzajemnego pomiędzy członkami grupy (Skorpion na ósmym wierzchołku i Saturn tamże, podkreślający wagę problemu), jak też charakteru grupy (Baran w obrębie pierwszego domu).

 

Jak wygląda przebieg i prawdopodobne zakończenie sprawy? Całkiem nieźle, zważywszy na to, że Jowisz znajduje się w znaku płodnego jednak Raka, a Księżyc posadowiony jest w znaku płodnych Ryb. Co ciekawe, Jowisz zmierza do trygonu z Saturnem, ten zaś roztacza władzę nad domem XI i domem XII. Są to miejsca, oznaczone w starej (Koziorożec) i nowej definicji władania znakami przez Saturna (Wodnik). Punkt dzieci jednocześnie znajduje się w okolicach 11 stopnia Skorpiona, czyli również w znaku płodnym. Żeby było ładniej, tak się składa, że znajduje się tam gwiazda stała Acrux (Krzyż Południa), pełniąca moc ochronną i wyjątkowo magiczną, opiekunka magów, astrologów i wszelkich proroków. Istnieje więc domniemanie, że dzieci (owoce twórczości, pomysły, zabawa) grupy Klubu Tarota będą się rozwijały.

Jest jeszcze rzecz jasna wiele elementów horoskopu, wartych omówienia. Osobną kwestię stanowi posadowienie Chirona w pobliżu Ascendentu. Chiron był najmądrzejszym z centaurów. Centaur = Strzelec. Warto również wspomnieć, że jedną z profesji Chejrona była właśnie astrologia.

*

GRUPA

 

Jak myślicie, co może reprezentować ten horoskop i co się z jego punktu widzenia udało? To pewna tajna grupa astrologiczna, stworzona w dniu 25 marca 2012, licząca obecnie 31 osób. Klub dyskusyjny ma się do tej pory całkiem dobrze, a relacje wzajemne pomiędzy uczestnikami nakłaniają do postawienia optymistycznej tezy, że nawet w tej naszej skłóconej Polsce da się tworzyć całkiem przyzwoite warunki kulturalnej debaty.

Posadowienie władcy Ascendentu (i jednocześnie władcy dnia -> była niedziela!), Słońca – znowu wskazuje na dom dziewiąty. Znamienna jest koniunkcja z Uranem, kojarzonym często z prądem, nowymi ideami, lub też np. astrologią. Znajduje się on w dobrym znaku, miejscu swojej egzaltacji – Baranie. Jednocześnie Księżyc, reprezentujący poziom zadowolenia, albo oczekiwania uczestników, znajduje się w bardzo korzystnym znaku Byka i zmierza od trygonu z Marsem (władca Słońca, posadowiony w domu I), do koniunkcji z Jowiszem (władca ósmego domu i Merkurego). Zarówno Słońce jak i Księżyc znajdują się w wywyższeniu. Są to pozycje pełne mocy i godności. Przywódcy grupy i moderatorzy niespecjalnie sobie wchodzą w paradę – wszystko toczy się swoim naturalnym rytmem.

Zwraca uwagę moc domu dziewiątego i dziesiątego. Grupa, pomimo formalnie ukrytego charakteru, zdążyła już się nieco zaznaczyć w świadomości co niektórych osób. Na blogu Światosława np. pojawiły się wielokrotnie przypisy o astrologach dyskutujących w „pewnej, tajnej grupie”. Co poniektóre osoby wspomniały też o pewnych rozmowach w pewnym gronie. To się właśnie dzieje. Smaczku dodaje fakt, że na IC znajduje się ponownie gwiazda Acrux.

Dlaczego nie ma tzw kontaktu grupy ze światem zewnętrznym? Z prostej przyczyny, że świat zewnętrzny (mocny Saturn, egzaltacja w znaku Wagi) rządzi się swoimi prawami, a świat wewnętrzny grupy swoimi prawami (pozycja Słońca w znaku Barana) i nigdy nie dojdą do pełnego  porozumienia. Zważywszy też na to, że w domu pierwszym znajduje się władca wierzchołka dziewiątego, promujący aktywny i bojowy rozwój, a w domu siódmym znajduje się Neptun, promujący formułę pięknego, ale jednocześnie trudno namacalnego świata mglistych relacji. Opozycja Marsa z Neptunem jest w zasadzie jedynym mocno konfliktogennym aspektem, oprócz negatywnej recepcji Saturna ze Słońcem (grupa i jej potencjalni partnerzy do współpracy). Tym niemniej do jej uściślenia w tym horoskopie nie dochodzi, natomiast do ewentualnej opozycji Słońca z Saturnem jest wyjątkowo daleko.

W kontekście Marsa w znaku Wagi można znaleźć pewnego rodzaju analogię do horoskopu Klubu Tarota.

*

Powyższe dwa horoskopy być może dla ortodoksyjnych astrologów nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Wydaje się jednak, że przy dokonywaniu elekcji grupy warto zwracać uwagę na gwiezdną moc sprawczą, która ma miejsce nawet przy tego typu zdarzeniach, jak założenie grupy pasjonatów.

 

Napisano: w dniu 20/12/2013.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego

Comments

comments

Comments are closed.

Zobacz inne wpisy