Astrologia zagraniczna. Przewodnik. Część III. NINA GRYPHON.

Witam Państwa!

W dużo bogatych treści obfituje następna ciekawa anglojęzyczna strona astrologiczna o nazwie Gryphon Astrology Blog [http://gryphonastrology.com/blog/]. Początek nawigacji jak zwykle jest skomplikowany – materiału jest sporo, a nie wiadomo, co najpierw ze skarbnicy napocząć. Rozpocznijmy więc tradycyjnie od niezastąpionych w takich sytuacjach archiwów: http://gryphonastrology.com/blog/archive/

Nie rozczarowujemy się myszkując w historii wpisów – jest ciekawie! Dowiadujemy się między innymi, że „kontrolowane” przekazanie władzy w Chinach odbyło się w niezbyt sprzyjającym momencie. Otóż, w tekście http://gryphonastrology.com/blog/2012/11/07/chinas-big-transfer-of-power-november-8-2012/ autorka wspomina o zaćmieniu z dnia 13 listopada 2012r., podczas gdy nowy Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping objął stery państwa dwa dni później. Od razu zwraca uwagę fakt, że Nina Gryphon dobrze wychwyciła eklipsę na Ascendencie horoskopu Chin, który jest wzmiankowany na drugiej grafice. Nie bez znaczenia są inne fakty, m.in. tranzyt Saturna (kwadratura ze znaku Skorpiona) do Księżyca ChrL (początek Wodnika). Otóż to – krótko i treściwie. Proszę śledzić, co się będzie działo na chińskich szczeblach władzy i czy wspomniana elekcja na zaćmieniu nie miała na to wszystko wpływu.

*

Felietony http://gryphonastrology.com/blog/2012/07/01/lessons-in-horary-astrology-lesson-1-yes-it-is-pretty-simple/ oraz http://gryphonastrology.com/blog/2012/07/08/lessons-in-horary-astrology-lesson-2-planets-your-tools/ są intrygujące – część pierwsza i druga traktuje o astrologii horarnej, a brzmi to jak zachęta i obietnica do stworzenia następnych części (kto wie?). Część pierwsza zda się zabawna dla praktyków, ale całkiem sensowna dla krytyków i początkujących. Nina Gryphon pyta wprost „is this some kind of scam?” – „czy to jakiś rodzaj oszustwa?”. Po czym podaje bardzo ciekawy przykład z horoskopem pytaniowym o treści „czy mój mąż zda egzamin w tym roku?”. Od razu napomknę, że niejeden „uczony” astrolog by się na tym horoskopie przejechał. Proszę przećwiczyć odpowiedź na pytanie: Chicago, Illinois, April 9, 2012, 2:04 pm Central Daylight Time, Ascendent przypadający na 18’36 Lwa, Księżyc to 02’23 Strzelca. Bez względu na podaną tutaj wersję odpowiedzi, niektórym zda się ona zastanawiająca – co stwarza pole do dyskusji. Ta zresztą ma miejsce w mini dyskusji poniżej (przytoczony jest m.in. John Frawley).

Wątek douzupełniający znajdziemy w: http://gryphonastrology.com/blog/2012/05/01/horary-astrology-do-invalid-questions-exist/. Autorka podejmuje kwestię ważności pytania horarnego, zwłaszcza w kontekście nieznanych nam kompletnie osób. Parę horariuszy, wraz z odpowiedziami możemy znaleźć jeszcze w miejscach: http://gryphonastrology.com/blog/2012/04/25/astrology-of-missing-people-is-madeleine-mccann-still-alive/ (Czy zaginiona Madelaine McCann żyje?), http://gryphonastrology.com/blog/2008/08/08/free-astrological-chart-reading-will-he-leave-his-wife-will-we-marry/ (Czy on opuści swoją żonę? Czy weźmiemy ślub?) .

*

W artykule – uwaga! – datowanym na marzec 2011r. autorka wspomina o zaćmieniu, które będzie miało miejsce w horoskopie Iranu, dla horoskopu sporządzonego na moment Ingresu Barana http://gryphonastrology.com/blog/2011/03/13/iran-war-and-change-in-2014/ . To szczególny moment, gdy Słońce wchodzi w moment wiosennego przesilenia, opisywany został obszernie w książce Piotra Piotrowskiego „Reguły Astrologii Tradycyjnej” s. 153 – 164. Otóż, spoglądając na ten moment w horoskop Iranu, zauważamy zaćmienie Księżyca kształtujące się na Marsie wspomnianego ingresu, w pobliżu osi Ascendentu i Descendentu Iranu. Wynika z tego dosyć wyraźnie, że wielki kryzys na szczytach władzy będzie miał miejsce wiosną 2014 roku. Pozostaje tylko czekać, czy prognoza Niny Gryphon będzie trafna.

Ostrożna prognoza promująca zwycięstwo republikańskiego kandydata na prezydenta, Johna McCaina nie ziściła się: http://gryphonastrology.com/blog/2008/07/09/john-mccain-biography-of-a-future-president-in-the-stars/ .

*

Na blogu Niny Gryphon pojawiają się również liczne prezentacje wydawnictw astrologicznych – co warte jest prześledzenia. Osobny dział to wywiady przeprowadzone z konkretnymi astrologami, kolejno: Deborah Houlding, Benjaminem Dykesem, Jamesem Holdenem, Dr. H. (Regulus Astrology).

W wywiadzie z Deborah Houlding http://gryphonastrology.com/blog/2008/07/07/interview-with-astrologer-deborah-houlding-part-1-of-3/ interesujących jest wiele kontekstów. Przede wszystkim ta bardzo znana astrolog jest rozpoznawalna jako autorka strony http://www.skyscript.co.uk/ . W wywiadzie rozwija swoje koncepcje dotyczące niewyjaśnionych spraw, zwłaszcza dotyczące rzeczy lub osób nieobecnych, zagubionych, lub podejrzanych. Przechodzi od stanu zastanego, dokonując dobrego opisu czegoś, co jest punktem odniesienia, żeby zastosować techniki umożliwiające dotarcie do rzeczy nieznanych. Wszystko zaś toczy się w szeroko pojmowanym paradygmacie astrologii pytaniowej, czyli – w horariuszach. Houlding zaznacza, że nawet mistrz William Lilly odnosił się często do opisów nie mających teoretycznie związku z pytaniem – np. wyglądu sprawcy, albo stanu psychicznego osoby, która zadała właśnie astrologowi pytanie.

W części drugiej wywiadu: http://gryphonastrology.com/blog/2008/07/08/interview-with-astrologer-deborah-houlding-part-2-of-3/ dowiadujemy się m.in. że DH do astrologii przyciągnęła ciekawość, oraz … przekora wobec horoskopów gazetowych, z którymi każdy trzeźwo myślący człowiek się nie zgadza. Wnikanie i pokonywanie kursów nie spowodowało jednak ucieczki od sceptycyzmu. Credo Houlding to: „nauczyłam się ufać [astrologii] bez wnikania, czy jest logiczna, czy nie”. Ciekawy jest też motyw wyboru horoskopu, w kontekście potrzeby jego sporządzenia. Okazuje się, że rozpatrywanie horariuszy musi być stanowczo radykalne, z dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Możliwe, że horoskopy czynione bez wyraźnej intencji, albo mentalnej potrzeby, mogą dawać rezultaty przeciwne od oczekiwanych.

Bardzo ważny jest również wywiad z Dr. Benjaminem Dykesem [http://gryphonastrology.com/blog/2008/08/02/astrologer-interview-benjamin-dykes-part-1-of-5/]. Jest to kawał wielkiej roboty związanej z tłumaczeniem astrologicznych tekstów z łaciny i arabskiego na angielski. Ben Dykes jest uczniem innej legendy astrologii, Roberta Zollera. Obydwaj posiadają rzecz jasna bardzo ważne blogi: http://www.bendykes.com/ , oraz http://www.new-library.com/ . Są to olbrzymie almanachy wiedzy astrologicznej, oraz zachęta do studiowania astrologii, wykraczająca poza polski rynek. Do czego serdecznie zapraszam!

– — –

Napisano: dnia marzec – kwiecień 2013r.

Podziękowania dla http://podniebosklonem.wordpress.com/ za marcowe inspiracje i podesłanie wątków związanych z Niną Gryphon.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments