Facebook – horoskop na moment wejścia do serwisu i założenie Fanpage. Siedem krótkich analiz.

Witam Państwa!

Astrologia jest obecna w pozornie najbardziej absurdalnych i abstrakcyjnych dziedzinach życia. Większość czytelników wie, czym jest Facebook. Państwem w państwie – być może najpotężniejszym i najliczniejszym na świecie (koniec 2011r. wskazywał na 845 mln użytkowników). Enklawą jednoczenia się w pomysłach – od tych najszlachetniejszych, po najgłupsze, od finezyjnych po tępo ciosane. Rolę subkultur, oraz większych lub mniejszych społeczeństw pełnią – tu użyję już polskiego słownictwa – fanpejdże, czasami przekwalifikowane w rodzaj przedsiębiorstwa ds. pozyskiwania jak największej liczby odbiorców, zwanego hodowlą (farmą) fanów.

Pismo „Social Press” podaje dane z lutego 2012r. (http://socialpress.pl/2012/03/fan-page-trends-luty-2012-poznanski-stary-browar-najpopularniejszym-centrum-handlowym/#). Są to dane najważniejszych trendów i ekspozycji firm, osób, albo przedsiębiorstw na Fb. W pierwszej dziesiątce klasyfiacji „liczba zaangażowanych fanów” znajdują się – cytuję zgodnie z oryginalną pisownią – następujące serwisy: kwejk, demotywatory, ja jebie, serce i rozum, komixxy, dupeczki dupy, born in the prl, www.deezee.pl, radio eska oraz Tomasz Chada. Część z wymienionych pozycji wypadałoby pominąć w dalszych analizach, ponieważ istniały i radziły sobie wyjątkowo mocno bez wsparcia Facebooka, a obecnie dzięki niemu poszerzają już znaczące wpływy. W pierwszej kolejności zajmę się zatem horoskopami powstania Fanpage’ów dla adresów o wdzięcznych nazwach: (1) ja jebie, (2) komixxy, (3) dupeczki i dupy, (4) born in the prl, deezee (brak godziny-bez analizy, dop.aut.), oraz (5) Tomasz Chada.

Pytanie za 100 pkt – czy autor coś wiedział wcześniej na temat tych radixów, projektował je, emancypował? Otóż nie, ale wcześniej przeglądał inne horoskopy, m.in. parodię blogu o modzie Kasi Tusk, przekornie nazwaną „Make life harder” (6), oraz rzecz jasna podglądany oryginał córki premiera o optymistycznym przesłaniu „Make life easier” (7). Zaczynamy jednak od początku. Radixów będzie dziś bardzo dużo – siedem.

*

HOROSKOP SERWISU „JA JEBIE” (https://www.facebook.com/pages/ja-jebie/192984215613)

Dziwny projekt o bardzo bezpośrednim przesłaniu„Ja jebie”, ma na sztandarze – cytuję oryginalne źródło – wiązkę przekleństw pod wiadomymi hasłami: „O ch*j, o kur*wa, o JA JEBIE !!!” . Prostactwo prostactwem, ale biznes to biznes. Projekt ów zgromadził niewiarygodne 420 tysięcy fanów, oraz około 40 tysięcy komentujących! Sporo, nieprawdaż? Opisując radix, musiałem spojrzeć na to, co serwis sobą reprezentuje, starając się przymknąć oko na komunikaty wyrażające frustrację. Otóż, pokrótce, treści zawarte na „ja jebie” są naigrywaniem się z osób ułomnych, grubych, pijanych, ubogich, albo popularnych „plastików”. Zajęcie wyjątkowo odpowiednie dla zmęczonego życiem, oraz zdenerwowanego na wszystko internauty, który pojawia się aby odreagować złość i ewentualne kompleksy. No cóż, zazdrość zła rzecz – moje 79. fanów nie może się z niczym równać.

Spójrzmy, co mówi horoskop wejścia tego projektu w facebookową przestrzeń :

1) Mars przy ASC – „dowalimy komuś”, albo wyrzucimy złość z siebie (nadmiar energii)

2) Władca ASC – Słońce, w koniunkcją z Gwiazdą Stałą Antares zwaną potocznie Sercem Skorpiona; można powiedzieć, że instynkt (Mars) dominuje nad Słońcem (twórczość i emanowanie blaskiem, centrum decyzyjne, serce) podwójnie. Słońce jest zatrute strzałą Skorpiona, a agresja Marsa nabiera nowego wyrazu. Czyli: zezłościmy się, ale gdzie to pójdzie – nie mamy na to wpływu.

3) Saturn na trzecim wierzchołku – praca z informacją, tu arbitralnie podkreślona jako: blokada sumienia i informacji, problem do przepracowania. Również władca III domu (Wenus) znajduje się na wygnaniu, na dodatek jest we władzy Marsa.

Dlaczego projekt „ja jebie” się udał? Prawdopodobnie wpływ na to ma znakomita obsada półkrzyża, na który składają się obecne na opozycji Mars ASC i Jowisz DESC, plus rozładowujący półkrzyż Księżyc. Księżyc władający domem XII podpowiada, że celem (Księżyc w X) istnienia projektu, na dodatek realizowanym (egzaltacja Księżyca) jest naśmiewanie się z osób dziwnych, wypaczonych, śmiesznych, innych. Ponownie, po przeanalizowaniu drogi Rak/XII -> Księżyc w X/Byk -> Wenus IV/Skorpion jako władca III wierzchołka widzimy, że projekt ma swoją duszę. A nawet antyduszę. Idziemy dalej, tym razem przekakując do serwisu komixxy.

*

HOROSKOP KOMIXXY (https://www.facebook.com/Komixxy)

Komixxy to projekt trywialnych i zabawnych animacji, z pogranicza serwisów typu demotywatory, czy kwejk. Szerzej na temat kultury memów, memetyki, oraz zabawy ze znaczeniami, których celem jest rozprzestrzenianie się i infekowanie przestrzeni informacyjnej pisałem już wcześniej (fenomen „Co ja paczę”), materiał tu: http://gwiazdologia.naszeszczescie.pl/historia-zwrotu-co-ja-pacze-memetyka-umysl-vs-religia/

W serwisie powtarza się zjawisko „bezwartościowości” informacyjnej przekazu (potrzeba efektu rozrywki vs pragnienie wysilenia umysłu). Otóż, poprzez:

1) słabą pozycję Merkurego

2) wygnanie władcy III domu (charakter przekazu)

3) nawet niezłe usytuowanie władcy IX domu (w horoskopie „ja jebie” na ASC)

Zwraca uwagę ponowne położenie Księżyca w znaku Byka, ponownie przybywającego. Recepta na sukces?

*

Teraz trochę odmiany: „dupy, dupeczki” na horyzoncie. Cóż – nic co ludzkie nie jest nam obce. Serwis zdobył 31 tys fanów, oraz ponad 400 osób o tym mówi. Całkiem przyzwoicie. Czy coś w horoskopie wejścia podpowiada, że będzie dużo konotacji seksualnych. Oto horoskop serwisu.

HOROSKOP D/D [https://www.facebook.com/dupydupeczki]

Jak wszyscy doskonale widzą, w horoskopie bryluje kojarzone z seksualnością (choć wg niektórych – niekoniecznie; ja tego poglądu nie podzielam) – Słońce. To, że informacja może mieć podtekst erotyczno – twórczy, wzmacnia Lew na III wierzchołku, prowadzący bezpośrednio do wspomnianego Słońca.

Następne ciekawostki – władczyni piątego wierzchołka, Wenus (dom zabawy, rozrywki, flirtu), również w Lwie nam się znalazła. Czyni ona trygon do ognistego Księżyca, posadowionego w znaku Barana. Księżyc jako władca ASC w znaku Barana może wskazać, że serwis będzie wywoływał dość silne reakcje. Zaskakuje jednak tyle kobiecości w horoskopie (Rak, Słońce w Raku, Księżyc, Księżyc/Wenus). Ano – nazwa serwisu jest myląca, zważywszy na to, że pojawiają się tam … zdjęcia facetów, ciach, mężczyzn, pięknisiów, przystojniaków – niepotrzebne skreślić, a serwis prowadzą dwie kobiety. Ano – tajemnica po części rozwiązana.

Sukces serwisu to niewątpliwie pozycja Słońca, w koniunkcji z Syriuszem, oraz posadowienie Wenus w Lwie, w domu trzecim. Księżyc ubywa, nie jest w wyjątkowo komfortowej sytuacji. Strona zaskoczyła i ma się nieźle. Idziemy więc dalej – jeszcze sporo czytania.

*

HOROSKOP BORN IN PRL (https://www.facebook.com/BornInThePRL?ref=ts)

W tym wypadku astrolog powinien się zastanowić o co chodzi. Nie jest to łatwy horoskop.

Władcą strony jest Jowisz (moda, społeczeństwo, prawo), który usadowił się w domu XII (to, co rozmyte, romatyczno – utopijne). Jowisz rządzi również IX i X wierzchołkiem. Sentymentalny wydźwięk bez wątpienia nadaje pełnia, której kulminacja całkiem niedawno przypadała. Co ciekawe, Księżyc znalazł się w koniunkcji z Marsem (Słońce analogicznie – w opozycji).

Księżyc w koniunkcji z Marsem w domu szóstym ewidentnie wskazuje na jakiś kryzys funkcjonowania, chorobę, walkę (Mars) szarego obywatela (Księżyc). Bez wątpienia treścią portalu „Born in PRL” są rzeczy z przeszłości, zabawki, których geneza polityczna nie jest do śmiechu. Aczkolwiek koniunkcja znalazła się w znaku zabawowego Lwa, a Rak rządzi wierzchołkiem rozrywki – cieszy nas to, co było wykoślawieniem, albo pastiszem rzeczywistości. Logistyka i „fuszerka” też mają wodny znak na tym horoskopie – władca VI domu (Słońce) znalazł się nam na wygnaniu (Wodnik), ponownie wskazując na jakieś kryzysy. Wiele zjawisk PRL-owskich ma swoją genezę w braku produktu oryginalnego. Polska funkcjonuje więc jako wyspa wynalazców – pojawiają się produkty czekoladopodobne, paprykarze, albo inne konsumpcyjno – techniczne fantasmagorie.

Władcą III domu jest Merkury, ustawiony w domu jedenastym (wspólnota), w znaku Koziorożca (za sentymentem, przeszłością). To jest właściwy klucz dopasowany do rozumienia tego portalu. Sentymentalna pełnia, uderzająca obsada VI i XII domów. Interesujące, że horoskop Rewolucji Październikowej (http://www.astrologyweekly.com/countries/russia.php) ma zawarty w obszarze XII domu Księżyc, aplikujący do Marsa… Ideały, ideały, ideały…

*

Doszliśmy do bloga „Make life harder”. Jest to wulgarno – prowokujące, acz zabawne szyderstwo ze świata mody. Założyciele strony noszą foliowe przebrania, ukrywają twarze prostymi maźnięciami graficznymi, oraz nabijają się z siebie. Spore wrażenie robią wyjścia do barów mlecznych, pseudoakcje społeczne, naśladownictwo i kopiowanie celebrytów i szansonistów współczesnego świata. Oto radix:

HOROSKOP MAKE LIFE HARDER (https://www.facebook.com/MakeLifeHarder) : 

Jak widać, w przeciwieństwie do poprzednich czterech Fanpage’ów ten jest błyskotliwy w piśmie i informacji. Nie dziwi to – dominantą horoskopu jest Merkury, posadowiony w znaku Lwa, oraz w koniunkcji z Księżycem.

Ciętość informacji podkreśla znak Panny na trzecim wierzchołku (krytycyzm), znowu eksponujący nam Merkurego. Merkury włada także Słońcem i Wenus, również znajdujących się w znaku Panny. Biedny, gazetowy stereotyp Panny się potwierdza – jest złośliwa, punktuje bez litości, oraz znęca się zarówno nad wyglądem (władca ASC w Pannie), jak też prestiżem społecznym (władca MC w Pannie). Potrafi być jednak wyjątkowo zaradna i radzić sobie w wyjątkowo niesprzyjających warunkach (brak pieniądza, lansu, znaczenia, itp). Interesujące, że Uran uderza w tym horoskopie w domu IX, a Saturn znajduje się w domu trzecim. Ewidentnie krytyczny przekaz dominuje tutaj nad „lansem”. Do tego stopnia, że sam się stał modą. „Make life easier” zwiedza ponad 63 tys osób, co jest osiągnięciem wybitnym, zaledwie po 8 miesiącach działalności od podstaw. A co na to Kasia Tusk?

*

HOROSKOP MAKE LIFE EASIER (https://www.facebook.com/pages/Make-life-easier/180706528639126)

Blog Kasi Tusk jest wielkim sukcesem. Zastanawiające, czy wynika to z faktu, iż jest córką premiera RP, czy też z powodu nadzwyczajnych umiejętności? Podjęcie skutecznej obrony jest tym trudniejsze, że mniejsze lub większe kariery uczyniły inne sławne córki: Agata Buzek, czy Aleksandra Kwaśniewska. Ale żadna z nich nie potrafiła wygenerować niezależnego źródła dochodów. A blog takim udanym projektem bez wątpienia jest. Serwisy podają, że zarabia na siebie zirka 18 000 zł (!).

Wenus w pobliżu ASC w Koziorożcu, oraz władca ASC Saturn w Wadze dają recepcję wzajemną. Stonowanie oraz szyk. Nie jest to popiskujący blog w stylu Natalii Lesz czy Dody, nie jest to też intelektualno – performerska konfrontacja z internautami. Po prostu subtelny, nienarzucający się, przemyślany blog o modzie.

Zwraca uwagę mocny żywioł wody w horoskopie, tak często akcentujący eteryczność, subtelność, albo emocjonalne zaangażowanie w temat. Motyw narzuca się sam przez się: Neptun łagodzi Marsa, Merkury i Słońce w znaku Ryb, oraz nasycony emocjami Księżyc.

*

Pod koniec przeglądamy jeszcze Fanpage artysty o nazwisku, a właściwie ksywie Chada (https://www.facebook.com/tomasz.chada).

HOROSKOP TOMASZ CHADA

Artysta pisze na swoim Fanpage (https://www.facebook.com/tomasz.chada/info?ref=ts) tak: Chada, właśc. Tomasz Chada (ur. 24 sierpnia 1978 w Warszawie) – polski raper wychowany na Grochowie (jednej z dzielnic Południowej Pragi), określający się także jako „Ciemnej Strony Zwierzchnik”. Reprezentujący nurt ulicznego rapu, początkowo mocno związany z legendarną Molestą, czołowy polski wykonawca muzyki rap, wydający obecnie w wytwórni hip hopowej Step Records. […]. „Teksty Chady traktują o życiu na marginesie społecznym, ciągłej walce, kłopotach z prawem, próbie przetrwania w „miejskiej dżungli” czy dwulicowości ludzi. Tomasz Chada często w swoich utworach powołuje się na wątki autobiograficzne, tworząc klimat wiarygodności opowiadanych przez siebie historii. Jego utwory można scharakteryzować jako agresywne, szczere, bezkompromisowe, przepełnione goryczą, momentami wściekłe i pod względem brutalności – szokujące. Jednak dzięki spokojnemu i bardzo charakterystycznemu flow, kawałki Chady posiadają magiczną aurę”.

Horoskop jest wyrazisty. Dominuje Księżyc, Neptun, oraz Słońce. Można by powiedzieć – elita popularności. Ten trójkąt planet uruchomił wysoką ilość 143 tysięcy fanów. Dla porównania, Peja posiada ponad 200 tys, Tede 45 tys, Łona 25 tys, Kaliber 44 około 28 tys.

Opis wyrazistego świata pełnego przemocy u artysty silny Księżyc w znaku Raka. Jego tożsamość i emocje nie są skrywane, są niczym serce na dłoni. Dzieli się on sobą zarówno na lewo jak i prawo (światła na osiach), wykonując muzykę (Neptun MC). Jest tam wiele bólu (opozycja Plutona do Księżyca), oraz konfliktów. Nieprawdopodobne, ale horoskop Fanpege’u Tomasz Chady tak właśnie wygląda.

***   ***   ***

KILKA WAŻNYCH KONKLUZJI:

Nie przygotowywałem się do tych horoskopów zanadto – przejrzałem artykuł i wyłowiłem radiksy nie podług własnego widzimisie, tylko podług podziału na najpopularniejsze i wypromowane m.in . dzięki Facebookowi. Podobnie z innymi Fanpage’ami – one działają w warstwie astrologicznej. Podobne momenty „wejścia” w różnorakie fora, jeśli są możliwe do uchwycenia, również pokazują ciekawe reguły.

Wyprowadza to ciekawe wnioski – osoby, które wchodzą na serwisy społecznościowe, tworzą coś na wzór informacyjnych avatarów, projektów. Twór wirtualnego śladu zostaje zaznaczony. Zatem oprócz elekcji założenia firmy, podpisania dokumentu, czy daty ślubu istnieje też elekcja wejścia na serwis społecznościowy, elekcja założenia bloga, albo moment skomentowania jakiejś ważnej sprawy. Wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Można to niejednokrotnie udowodnić i uzasadnić. Jest to nowe wyzwanie dla astrologii, która nie posiada aż tak precyzyjnych narzędzi do operowania horoskopem w środowisku informatycznym.

– — –

Napisano: od 19:30 do 01:25 dnia 12/04/2012

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie wolno kopiować treści, ani przekształcać w dowolny sposób bez zgody autora.

> ASTROLOG SZCZECIN < Wykorzystano program astrologiczny Urania, autorstwa Bogdana Krusińskiego http://www.astrologia.pl/urania.html .

Jeśli interesuje Ciebie zamówienie horoskopu, albo rozmowa: KLIKNIJ TUTAJ

Trochę o sobie, dla zainteresowanych: TUTAJ

Comments

comments